Skomplikowana anatomia
Głos powstaje jako skutek wibracji fałdów głosowych znajdujących się w krtani. Jakość naszego głosu i sposób jego tworzenia zależy od unikalnej, warstwowej budowy fałdów głosowych. Krtań tworzą chrząstki, mięśnie, więzadła i tkanki (nabłonek, tkanka podnabłonkowa).
Fałd głosowy ma bardziej skomplikowaną budowę niż myślano (to nie tylko mięsień pokryty błoną śluzową. Składa się z pięciu zróżnicowanych warstw:
Dodatkowo jest on pokryty błoną śluzową o budowie nieco innej niż w pozostałych częściach krtani i drogach oddechowych. Wielowarstwowy nabłonek, który tu występuje zapewnia dobry kontakt fałdów głosowych, gdy mówimy i śpiewamy, a jednocześnie działa jak tarcza chroniąca przed ich urazami, na które są narażone, gdy w bardzo szybkim tempie zbliżają się i oddalają od siebie. Błona śluzowa fałdów głosowych musi być odpowiednio nawilżona, by fałdy głosowe były w ten sposób chronione. Dbają o to gruczoły wydzielające śluz. Jakość tego śluzu ma ogromne znaczenie, a wiele czynników może negatywnie na niego wpływać (leki, stres, ból).
By tworzenie głosu nie wiązało się ze zwiększonym wysiłkiem i nie kończyło się niedyspozycją, osłabieniem głosu, jego zanikiem czy chrypą, konieczne jest utrzymanie optymalnego nawilżenia krtani.
Kwas hialuronowy - co to takiego?
To substancja, która występuje w naszym organizmie w postali hialuronianu sodu. Fachowo to polisacharyd w macierzy wszystkich trzech warstw blaszki właściwej błony śluzowej. Wpływa na produkcję kolagenu i elastyny. Ma silną zdolność absorpcji i regulacji cząsteczek wody, co wpływa na elastyczność fałdu głosowego.
Niestety z wiekiem mamy kwasu hialuronowego coraz mniej. Gruczoły produkujące śluz pracują gorzej, zmniejsza się ich ilość, dodatkowo wzrasta lepkość wydzielanego śluzu. To powoduje, że im więcej mamy lat i dłużej pracujemy głosem, jesteśmy bardziej narażeni na podrażnienia i wysuszenie błony śluzowej, a fałdy głosowe tracą elastyczność. Może to pociągać za sobą większy wysiłek głosowy podczas mówienia i śpiewania.
Istotne jest również to, że rozmieszczenie kwasu hialuronowego u mężczyzn jest bardziej równomierne, u kobiet jest go mniej w warstwie powierzchniowej niż w głębokiej. Częściowo wyjaśnia to, dlaczego kobiece fałdy głosowe są bardziej narażone na urazy, a ich leczenie trwa dłużej.
Działanie kwasu hialuronowego:
Zastosowanie kwasu hialuronowego w laryngologii, foniatrii
Kiedy stosować tabletki zwierające kwas hialuronowy, gdy pracujesz głosem?
Jako środek wspomagający krtań, gdy:
R.H. Colotn, J.K. Casper, R. Leonard, „Undestanding voice problems”
Obrębowski A. „Narząd głosu i jego znaczenie w komunikacji społecznej”
Pawłowski Z., „Foniatryczna diagnostyka wykonawstwa emisji głosu śpiewaczego i mówionego”
Szkiełkowska A., Miaśkiewicz B., Remacle M., Skarzyński H.
„Jakość głosu po zastosowaniu metody iniekcji kwasu hialuronowego do fałdów głosowych – doniesienia wstępne”.
Artykuł powstał w ramach cyklu "Wiosna w easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wiosna będzie czasem dobrej energii, czerpania z życia, zdrowej krtani i rozwijania swojego głosu. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnej pracy nad głosem. Nie pozwól, by wiosenne utrudnienia odebrały Ci głos.