Wiosna w easyvoice

Czy mój głos jest odwodniony?

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Gdy pracujesz głosem, śpiewasz – bez wody ani rusz. Jak samochód potrzebuje paliwa, tak Twoja krtań wymaga odpowiedniego nawodnienia, by mogła pracować bezpiecznie i najlepiej, jak potrafi. Odpowiednie nawodnienie nadal stanowi problem dla wielu osób, które używają głosu w codziennej pracy zawodowej oraz dla części tych, którzy występują na scenie.

Twój głos potrzebuje płynów. Najlepiej czystej wody, niegazowanej, pozbawionej słodkich dodatków, barwników, konserwantów. Płynów, które nie będą dawać złudzenia nawodnienia (napoje gazowane, kawa, herbata) i odwadniać, ale takich, które zapewnią Twojej krtani ochronę i zmniejszą wysiłek głosowy.

Ile wody pić?

Średnio dodatkowo 1,5 l – 2 litrów dziennie, oprócz innych wypijanych płynów i wody spożywanej w posiłkach (owocach, warzywach, zupach). 
Więcej wody potrzebujemy wiosną i latem, podczas intensywnej pracy głosem oraz gdy nasza aktywność fizyczna wzrasta. Także przyjmowane leki (np. antyhistaminowe, odwadniające, tabletki antykoncepcyjne) mogą wymagać uzupełnienia płynów w organizmie. Jeśli chorujesz przewlekle, skonsultuj się ze swoim lekarzem w tej sprawie.
Podczas chorób, infekcji lub w trakcie terapii schorzeń krtani, również powinniśmy pić więcej wody. Ilość wody zależy także od Twojego wieku i wagi.

Możesz wykorzystać dostępne kalkulatory, które orientacyjnie określą, ile wody potrzebujesz.

Kalkulator wody
http://www.polskawoda.com.pl/kalkulator-wodny

Najważniejsze jest jednak obserwować swoje ciało. Ciemnożółty mocz informuje nas o stanie odwodnienia, podobnie jak zauważone już odczucie pragnienia. Pij tak, by nie musieć reagować na sygnał odwodnienia. Małymi porcjami w ciągu całego dnia. Obserwuj swój mocz. Im jaśniejszy, tym lepsze nawodnienie organizmu.

Sprawdź, czy Twój głos jest narażony na odwodnienie:

 

Co możesz zmienić od razu?

Sprawdź, dlaczego nawodnienie ma znaczenie oraz jak możesz pomóc sobie, by pić więcej wody.

 

Artykuł powstał w ramach cyklu "Wiosna w easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wiosna będzie czasem dobrej energii, czerpania z życia, zdrowej krtani i rozwijania swojego głosu. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnej pracy nad głosem. Nie pozwól, by wiosenne utrudnienia odebrały Ci głos.

 

Wiosna w EasyVoice - energia dla głosu

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz