Wiosna w easyvoice

Nawodnienie ma znaczenie

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Pod koniec dnia czujesz w gardle delikatne drapanie. Albo już w okolicy południa, gdy dużo mówisz lub śpiewasz, Twoja krtań daje Ci sygnały, pojawia się lekki ból, podrażnienie. Myślisz sobie, że chyba zaczyna się przeziębienie. Tymczasem, taki objaw może być informacją dla Ciebie, że w Twoim organizmie brakuje wody. Już nawet odwodnienie małego stopnia znacznie pogarsza nasze samopoczucie, obniża poziom energii i bardzo źle wpływa na stan strun głosowych oraz wydolność krtani. Zwiększony wysiłek, na który narażona jest wówczas krtań, możesz odczuć także w postaci napięć i dyskomfortu w okolicy ramion i szyi.

Niezbędne płyny
Śpiewanie i mówienie to czynności, które wymagają dobrej kondycji fizycznej, ale także skupienia uwagi, precyzji, są też dla nas intelektualnym wysiłkiem. Odpowiednie nawodnienie organizmu zapewni nam lepszą formę, sprawność fizyczną i umysłową, utrzyma naszą koncentrację na właściwym poziomie oraz zwiększy ilość energii i sił witalnych. Wszystkie te elementy są niezbędne, gdy eksploatujemy głos, występujemy, przemawiamy.

Aby emitowanie dźwięków nie prowadziło do uszkodzenia, chorób krtani, głosowych niedyspozycji - musi być spełniony podstawowy warunek, jakim jest nawodnienie organizmu. I nie wystarczy, że kilka minut przed wyjściem na scenę, wykładem czy prezentacją wypijemy trochę wody. Łyk wody, choć łagodzi odczucie suchości w jamie ustnej i części gardła, nigdy bezpośrednio nie dotrze do fałdów głosowych (chyba, że właśnie się krztusisz) i nie nawodni ich w ten sposób Musisz poczekać, aż ciało rozdzieli płyny, które ma do dyspozycji i część wody przeznaczy na nawodnienie strun głosowych.

Ta woda, jak być może czytałeś już wcześniej, nie będzie od razu dostarczona do krtani. Naszemu ciału zajmuje to więcej czasu, bo ważniejsze od mówienia i śpiewania jest podtrzymanie funkcji życiowych (pierwsze w kolejności są np. mózg, serce, nerki). Dlatego konieczne są regularne dostawy wody/ płynów w ciągu całego dnia.

Ochronny śluz – mniej kontuzji i lepsze brzmienie
By proces tworzenia głosu przebiegał bezpiecznie i całodzienne mówienie czy wieloletnie koncertowanie nie skończyło się chorobą krtani, struny głosowe potrzebują odpowiedniej ochrony. Jest nią warstwa śluzu pokrywająca fałdy głosowe w krtani. Śluzu rzadkiego, takiego, którego nie czujemy, który nie wymaga od nas czyszczenia gardła, nie przeszkadza w mówieniu i śpiewaniu.

Lepkość śluzu pokrywającego fałdy głosowe wpływa na to, jak fałdy wibrują i jaka jest jakość wydobywanych dźwięków. Lepkość ta zależy także między innymi od stopnia nawodnienia organizmu. Gdy śluz staje się gęsty, jest go więcej - nie porusza się swobodnie i sprawia, że musimy pozbywać się go przez odchrząkiwanie, co dodatkowo obciąża krtań. Pozbywając się nadmiaru śluzu, ścieramy także tę cienką, potrzebną nam warstwę ochronną (i zaczyna się błędne koło, gdyż organizm zaczyna znowu produkować więcej śluzu, by bronić struny głosowe).

Śluz na powierzchni błony śluzowej fałdów głosowych chroni je przed wirusami, bakteriami, pyłkami oraz przede wszystkim w momencie, gdy wibrują – czyli zbliżają się do siebie i oddalają podczas mówienia i śpiewania. A wibracji te są szybkie (zależą też od wysokości dźwięków; im wyższy dźwięk, tym szybsze wibracje) i mogą prowadzić do urazów, opuchlizny, otarć. Opuchnięte fałdy głosowe nie wibrują już tak swobodnie i możesz usłyszeć, jak bardzo zmienia się wtedy Twój głos (obniża się, trudno osiągnąć wyższe dźwięki, pojawia się chrypa, szorstkość, powietrze w głosie). Brak tego zabezpieczenia strun głosowych to jedna z głównych przyczyn niedyspozycji, schorzeń krtani i utraty głosu.

Więcej wody – mniej wysiłku
Popijanie wody małymi porcjami w ciągu dnia jest konieczne, by utrzymać dobre nawodnienie ciała i strun głosowych. Im lepiej nawodnione, tym łatwiej i płynniej wibrują oraz mniej wysiłku wkładamy w wydobywanie dźwięków (wysuszona błona śluzowa powoduje wzrost ciśnienia podgłośniowego, które konieczne jest do wytworzenia tonu podstawowego w krtani).

Dlaczego musimy regularnie nawadniać organizm, gdy pracujemy głosem, dużo mówimy i śpiewamy?

  • Ponieważ odwodnienie negatywnie wpływa i na fizjologię krtani i proces emitowania dźwięków, produkowania głosu.
  • By krtań mogła korzystać z wody, którą dostarczamy. Musi być jej tyle, aby całe ciało czuło się dobrze, funkcjonowało w optymalny sposób.
  • By zminimalizować negatywny wpływ warunków zewnętrznych, na które w danej sytuacji nie mamy wpływu (np. temperatura za oknem, wilgotność powietrza, klimatyzacja, ogrzewanie, dym papierosowy).
  • Ponieważ palenie papierosów mocno podrażnia i wysusza śluzówki gardła i krtani.
  • Ponieważ podczas mówienia i śpiewania oddychamy ustami. Oddychanie przez usta w czasie emisji dźwięków powoduje, że do dróg oddechowych dostaje się powietrze, które nie jest ogrzane, oczyszczone i nawilżone w takim stopniu, jak podczas spokojnego oddychania przez nos. Jeśli jakość powietrza jest słaba (suche, zanieczyszczone, zapylone, zakurzone), narażamy tkanki krtani na wysuszenie i podrażnienie. Emisja głosu wymaga więcej wysiłku i prowadzi do szybszego męczenia się głosu.
  • Ponieważ błędy dietetyczne (duża ilość cukru w diecie, napoje gazowane, nabiał, alkohol, kofeina, herbata) powodują, że śluz staje się gęsty i zaczyna przeszkadzać w emisji głosu. A produkty odwadniające skutkują większym wysiłkiem strun głosowych, utrudniają nam wydobywanie dźwięków z lekkością i swobodą. Odpowiednia ilość wody w organizmie pozwoli rozrzedzić śluz i zadba o wewnętrzne nawodnienie krtani.
  • By zapobiegać problemom, niedyspozycjom i chorobom krtani.
  • By móc korzystać z całego potencjału naszego głosu.

 

Pij wodę - sprawdź, jak możesz pomóc sobie w wypijaniu odpowiedniej ilości wody.

Sprawdź, czy Twój głos nie jest odwodniony.

Artykuł powstał w ramach cyklu "Wiosna w easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wiosna będzie czasem dobrej energii, czerpania z życia, zdrowej krtani i rozwijania swojego głosu. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnej pracy nad głosem. Nie pozwól, by wiosenne utrudnienia odebrały Ci głos.

 

Wiosna w EasyVoice - energia dla głosu

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz