Wiosna w easyvoice

Energia z natury

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Wiosną dobra energia jest na wyciągnięcie ręki. Śpiew ptaków, ciepłe promienie słońca, przyroda, która wybucha kolorami. To, czego brakuje jesienią i zimą mamy tuż obok. Wszystko przychodzi łatwiej. Więcej się chce, apetyt na życie wzrasta. Niech ta piękna pora roku stanie się źródłem dobrej energii, która pomoże nam rozwijać swój głos i czynić życie piękniejszym.

Przedwiosenne zmęczenie na ogół mija, gdy temperatura idzie w górę, a wokół kwitną bzy i kasztany. Potrzebujemy przebudzenia po zimowej apatii, co bardzo ułatwia nam budzący się do życia świat przyrody. Niech przyroda i całe dobro płynące z natury stanie się naszym przewodnikiem i źródłem dobrej energii. Nasz energetyczny magazyn musi być pełny, jeśli intensywnie pracujemy głosem i głosem przekazujemy nie tylko słowa.

Zacznij od obserwacji

Obserwacja bez oceniania uczy wrażliwości na to, co tu i teraz. Uczy doświadczenia chwili obecnej, odczuwania i dostrzegania bodźców płynących z wnętrza i z zewnątrz - bez oceniania, krytykowania.

Świat przyrody w maju i czerwcu dostarcza nam okazji do codziennych zachwytów i daje niezliczone możliwości obserwacji i zatrzymania się. Radość z chwili, dostrzeżenie tego, czego nie zaburzy toczący się w głowie codzienny, stresujący nas dialog czy gonitwa myśli - to cenne doświadczenie, które oczyszcza ciało z psychicznych toksyn. Im mniej tej umysłowej trucizny, tym bardziej odprężone ciało. W takim ciele energia swobodnie krąży, wzmacnia i odżywia organizm. A głos powstaje w takim ciele bez zbędnego wysiłku. Aparat głosowy może odpowiednio reagować na naturalne impulsy i wydobywać dźwięki najbliższe nam, najbardziej nas wyrażające.

Poczuj, usłysz, dotknij

Rozkoszuj się naturą przez cały dzień.
Poranny śpiew ptaków przy szklance wody czy filiżance herbaty masz za darmo, wystarczy tylko otworzyć okna i słuchać. Wietrzenie pomieszczeń pozwoli Ci także zadbać o jakość powietrza, która ma ogromne znaczenie dla stanu śluzówek gardła i krtani.

Czasem musisz wykonać większy wysiłek, by dotrzeć do parku lub lasu. Dodatkowe kroki w postaci spaceru poprawią nastrój i dodadzą energii. Endorfiny powstające w wyniku spaceru złagodzą stres, dadzą Ci poczucie szczęścia i błogości.

Przerwy w pracy lub nauce wykorzystaj, by wyjść na kilka minut na zewnątrz budynku.
Poczuj zapachy świata, który obudził się z zimowego snu. Jak w tym roku pachną bzy? Może odkryjesz zapachy dotąd nieznane?

Gdy tylko możesz, wejdź w bezpośredni kontakt z naturą. Wąchaj, odczuwaj miękkość liści, zapachy kwiatów. Dotknij bosymi stopami ziemni, przejdź po jeszcze lekko wilgotnej od rosy trawie. Spaceruj po ogrzanym promieniami słońca piasku. Poczuj wsparcie ziemi. Odczuj, że jesteś częścią tego świata.

Przynieś naturę do domu

Bukiety kolorowych kwiatów w wazonie doskonale poprawiają nastrój. Karm swoje zmysły także w domu. Otaczaj się roślinami w doniczce, wykorzystaj moc zielonego koloru, który wycisza, uspokaja i koi nerwy; sprzyja regeneracji sił fizycznych.

Niektóre kwiaty doniczkowe (np. wężownica, paprotki, zielistka, palmy) oczyszczają nasze otoczenie, poprawiają jakość powietrza (nawilżają je), neutralizują promieniowanie wysyłane przez urządzenie elektroniczne. W takim otoczeniu lepiej się oddycha, żyje i rzadziej odczuwa się problemy z głosem (podrażnienia, wysuszenia śluzówek, suchy kaszek, odchrząkiwanie, nadmierny śluz).

Na domowym parapecie, na tarasie, nawet małym balkonie możesz hodować zioła, które będą zdrowym akcentem w Twoim menu. Możesz je wykorzystać także do przygotowania orzeźwiających wód smakowych, bo w tym cieplejszym okresie będziesz potrzebować więcej płynów niż dotychczas.

Zrób wiosenne porządki w domu, w głowie i ciele

Zmiana pór roku wymaga od nas zmian w garderobie. Czujemy też, że nasze zewnętrzne otoczenia wymaga modyfikacji. Porządkujemy otoczenie, szukamy w nim przestrzeni, lekkości, koloru, oznak życia. Takie postępowanie pozwala nam odbudować zasoby naszej energii. Odzyskujemy siły w uprzątniętym otoczeniu. Łatwiej w nim żyć, oddychać. W wymiarze fizycznym i psychicznym po takich gruntownych porządkach, odzyskujemy miejsce na nowe. Jesteśmy gotowi na zmiany.

Dlaczego więc nie opróżnić przy okazji swojej głowy, by i ciało odzyskało lekkość? By powróciła siła witalna? Negatywne myśli, przekonania – to złodzieje naszej energii. Tkwienie w przeszłości lub zamartwianie się o przyszłość odbiera nam radość z chwili obecnej i tłumi naszą wewnętrzną siłę, odbiera chęć do działania, do zmian.

Może warto też zrobić porządek w ciele? Zadbać o nie, zatroszczyć się o jego potrzeby, zmienić złe nawyki. By poczuć, że jest nam w nim dobrze i jest ono źródłem naszej siły. Niech przestanie być przyczyną frustracji, smutków, lęków i obaw. A może wystarczy zmienić swój stosunek do niego, przestać być krytykiem i przyjąć je takim, jakim jest?

Ruszaj się

Aktywność fizyczna jest ważna przez cały rok. Wiosną pogoda bardziej zachęca nas do ćwiczeń czy sportów na zewnątrz. Kontakt z naturą to dodatkowe korzyści.
Ważna jest jednak także codzienna aktywność. Zwłaszcza wtedy, gdy czujemy, że nie mamy siły, brakuje nam energii lub nazbyt mocno absorbują nas codzienne obowiązki.

Tym bardziej powinniśmy się wtedy ruszać, by jak pisze Eva Cwynar - im więcej się ruszamy, tym więcej mamy w sobie energii i nie potrzebujemy do tego specjalnych treningów czy dużej aktywności fizycznej. Dzieje się tak, gdyż „w każdej komórce naszego ciała znajdują się mitochondria, czyli organella, będące malutkimi fabrykami energii. Im więcej się ruszasz, tym organizm produkuje więcej mitochondriów, gdyż chce sprostać zapotrzebowaniu na energię. Im więcej masz mitochondriów, tym szybszy staje się metabolizm i tym lepsza jest zdolność do wytwarzania większej ilości energii” (E.Cwynar „Zmęczona? Nigdy więcej!”.

Spaceruj, dojeżdżaj do szkoły lub pracy rowerem, hulajnogą, na wrotkach, wybieraj schody zamiast windy.

Kąp się w promieniach słońca

Dłuższe dni, więcej dziennego światła i słońce pojawiające się częściej na niebie. To czas, kiedy warto rozsądnie zażywać kąpieli słonecznych, by organizm mógł wytworzyć potrzebną nam witaminę D (wystarczy mniej niż 30 minut dziennie). Jej odpowiedni poziom odpowiada między innymi za nasz dobry nastrój, lepszą odporność i prawidłowe działanie mięśni i układu nerwowego. Nasz głos potrzebuje tego wzmocnienia po wielu miesiącach szarych, chłodnych dni.

Ułóż nowe wiosenne menu

Wiosną nasze upodobania kulinarne zmieniają się wraz ze zmianami temperatury. Chętniej sięgamy po posiłki lżejsze, bogatsze w wodę. Większa dostępność świeżych owoców i warzyw daje nowe możliwości komponowania bardzie odżywczych posiłków. Kolorowe warzywa i owoce, które zaczynają pojawiać się w tym okresie powinny wejść do naszego menu, by odżywić i wzmocnić ciało po zimie.

Zastanów jak możesz w swojej diecie spożywać owoce i warzywa – sałatki, koktajle, soki? Pamiętaj także, że im wyższe temperatury i większa aktywność, tym więcej płynów, w tym wody, potrzebujesz, by nawodnić organizm. A dobrze nawodniony organizm ma nie tylko więcej energii, ale także głos, który lepiej brzmi i jest mniej narażony na niedyspozycje.

Ćwicz głos na łonie natury

Masz teraz możliwość, by ćwiczyć swój głos inaczej. Spróbuj ćwiczeń w lesie, na łące, na kawałku trawy niedaleko domu. Wykorzystaj proste ćwiczenia oddechowe i głosowe. Zmiana miejsca może działać motywująco. Być może zainspiruje Cię do dalszych poszukiwań czy tworzenia własnej wersji ćwiczenia.

Podsłuchuj, obserwuj otaczające Cię dźwięki. Naucz dostrzegać się w nich wolność, przestrzeń, lekkość. Tego samego chcemy dla naszego głosu.

Eliminuj skutki stresu

Natura uspokaja, koi - jeśli poddamy się jej rytmowi.
Oddychaj, medytuj, gimnastykuj się, śpiewaj na łonie natury, by pozbyć się napięć związanych z pracą, nauką, codziennymi obowiązkami, zmartwieniami. Oddychaj energią natury, znajdź swój własny rytm pośród dźwięków przyrody.

Wykorzystaj kolory wiosny

Kolory mają moc. Zielony jak trawa, niebieski jak niebo, żółty jak słońce, fioletowy jak bez. Wykorzystaj je w menu (różne kolory owoców i warzyw na talerzu),we wnętrzach, dekoracjach, ubiorze, w pracy nad oddechem i głosem np. oddychaj, śpiewaj z wyobrażeniem wybranego koloru. Niech będą źródłem Twojej siły, dodadzą energii w trudniejsze dni.

Niebieski to kolor który wzmocni obszar gardła i krtani. Żółty pobudzi głębszy oddech, odblokuje mięśnie brzucha. Zielony pobudzi miłość, radość i wdzięczność.

Od czego zaczniesz już dziś? Odkładanie na później jest jednym z elementów naszego życia, który daje chwilową ulgę, ale na dłuższą metę okrada nas z energii.

Sprawdź, co jeszcze w Twoim życiu może zabierać Ci siłę i radość.

 

Artykuł powstał w ramach cyklu "Wiosna w easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wiosna będzie czasem dobrej energii, czerpania z życia, zdrowej krtani i rozwijania swojego głosu. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnej pracy nad głosem. Nie pozwól, by wiosenne utrudnienia odebrały Ci głos.

 

Wiosna w EasyVoice - energia dla głosu

 

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz