W ten wakacyjny czas chcemy doświadczyć kojącego wpływu medytacji, w jej najprostszym, codziennym wydaniu. Jak twierdzi OSHO w jednej ze swoich książek - „Nie wierz, że tylko siedzenie pod drzewem w pozycji jogina jest medytacją. To tylko jedna z dróg”. Każdy z nas, tu i teraz może medytować.
Po raz kolejny zaczynamy od małych kroków, a jeśli połkniesz bakcyla i zechcesz praktykować dalej, na wyższym poziomie zaawansowania, na końcu artykułu znajdziesz kilka pomocnych tytułów książek.
Istotą medytacji, jak pisze Dorota Mrówka, jest „pełna świadomość, przytomna obecność, uważność rozumiana jako umiejętność skupienia uwagi na tym, co się dzieje w chwili obecnej, na tu i teraz”. Nie jest natomiast „żadnym odlotem, czymś nadzwyczajnym, wymagającym nadprzyrodzonych zdolności czy predyspozycji. Nie jest stanem hipnotycznym, nie polega na zerwaniu kontaktu z rzeczywistością i nie pozbawia nas świadomości”. Uczy nas tego, jak być obecnym ciałem i duchem, przeżywać nasze życie w pełni, bez uciekania przez większość czasu w świat marzeń, iluzji i myśli. Jej praktykowanie „wycisza wewnętrzny chaos i tym samym uwrażliwia na to, co nas otacza i co się wokół nas dzieje, na innych ludzi. Wydobywa z nas ogromne pokłady wrażliwości, empatii i zrozumienia”. To ważne umiejętności, które przydają się w zawodowych i rodzinnych relacjach, ale także, gdy występujemy na scenie.
Medytacja uczy nas tego, by „wyjść z głowy” i dotrzeć do tego, co czujemy, do świata zmysłów i wewnętrznych wrażeń. Przestajemy tylko myśleć. Zaczynamy odczuwać, doświadczać. Pogłębiamy kontakt z własnym ciałem i z samym sobą.
Nie ma lepszych i gorszych sposobów medytacji. Można to czynić w ciszy, w ruchy, z muzyką, mantrami, wykorzystać wizualizacje, obrazy, zadania czy ośrodki energii. Każdy jest dobry i wszystko, co robimy może się nią stać. Gdy codzienne obowiązki wypełnisz uważnością, staną się Twoją medytacją. Podobnie jak każda inna czynność – taniec, śpiew, słuchanie muzyki, praca w ogrodzie, opieka nad dziećmi, sport czy ćwiczenia głosu.
Korzyści z medytacji
„Medytacja to odświeżająca wewnętrzna kąpiel. Redukuje stres, wzmacnia umysł, równoważy emocjonalnie, poprawia koncentrację, korzystnie wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania, zmniejsza poziom lęku. Pomaga w przezwyciężaniu nałogów.” M. Mola.
Tak, jak codziennie dbamy o higienę zewnętrzną, dzięki medytowaniu możemy zatroszczyć się o nasze wnętrze. Dzięki niej mamy szansę spojrzeć na życie z dystansu i lepiej radzić sobie z codziennymi wyzwaniami, napięciami psychicznymi i fizycznymi.
Medytacja pozytywnie wpływa na nasze zdrowie - między innymi obniża tętno, ciśnienie krwi, wzmacnia odporność. Poprawia zdolności poznawcze, pobudza kreatywność. Daje nam większą świadomość własnych myśli, odczuwanych emocji, dzięki czemu możemy też zmieniać i się rozwijać. Stan spokoju i wyciszenia jest potrzebny w hałaśliwym i zabieganym świecie. Medytacja obniża pobudzenie orgnizmu, pozwala też na regenerację umysłu. Jest dobrym sposobem na uspokojenie emocji po ważnym wystąpieniu, koncercie czy prezentacji. Pomaga nam lepiej spać i zapobiega chorobom psychosomatycznym.
Medytacja codzienności w praktyce
„Gdy nauczymy się przeplatać rutynowe codzienne zajęcia z autentyczną obecnością, gdy będziemy gotowi pamiętać, że chwile wypełniania zwykłych obowiązków mogą być także chwilami spokoju i bacznej uwagi, odkryjemy, że nie tylko cały ten proces sprawia większą frajdę, ale też pojawiają się w nim momenty zrozumienia samego siebie i swojego życia” J. Kabat-Zinn
Dużo ćwiczeń do praktykowania medytacji w codzienności znajdziesz w pozycjach książkowych, które wymienione są na dole strony. Wypróbuj kilka prostych ćwiczeń, które mam nadzieję, zachęcą Cię do dalszego medytowania. Przekonaj się, że potrafisz to zrobić. Gdy jesteś w pracy, stoisz w korku, podróżujesz pociągiem czy autobusem, gdy czekasz w kolejce do lekarza lub kasy. Jest tyle chwil w ciągu dnia, które możemy dobrze wykorzystać.
Thich Nhat Hanh zachęca do następujących ćwiczeń:
Ćwiczenia, które poleca J.Kabat-Zinn
Ćwiczenia mindfulness wg J.Chozen Bays
Jeśli interesuje Cię ten temat – zajrzyj do książek:
Artykuł powstał w ramach cyklu "Wakacyjny luz w Easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wykorzystamy wakacyjny czas na naukę radzenia sobie ze stresem i pozbywanie się napięć blokujących głos. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnych ćwiczeń.