Wakacyjny luz

Drugi tydzień wakacyjnego luzu – poćwicz z nami

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Kolejny wakacyjny tydzień niech będzie okazją do pogłębienia oddechu. Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak oddychamy. A żyjemy tak, jak oddychamy i oddychamy w rytmie naszego życia. Gdy dni pędzą jeden po drugim, brak w nich czasu na refleksję, odpoczynek i spokój - oddech staje się płytki, chaotyczny.

Stres i codzienne napięcia sprawiają, że oddychamy nerwowo. Szybko łapiemy powietrze, stajemy się jeszcze bardziej rozdrażnieni i niespokojni. Gdy oddychamy w ten sposób, łatwo tracimy siły i pogarsza się nasz nastrój. Odczuwamy coraz większe zmęczenie, natłok nieprzyjemnych myśli.

Taki oddech zmienia także nasz głos. Trudno jest mówić i śpiewać głosem silnym, dźwięcznym, gdy braknie tchu. Wytrzymałość krtani na wysiłek spada, gdy oddychamy bez angażowania w tę czynność dolnych części płuc.

To, czego nam najbardziej potrzeba, to spowolnienie oddechu, większe zaangażowanie mięśni oddechowych (oddychanie przeponą), uspokojenie i powrócenie do własnego rytmu oddychania. Jesteśmy w stanie to zrobić, gdyż w pewnym stopniu możemy oddech świadomie kontrolować – zatrzymać go, pogłębić, zmodyfikować częstotliwość wdechów i wydechów.


 

W nadchodzących dniach zachęcamy do:

Dołącz do nas!

 

Artykuł powstał w ramach cyklu "Wakacyjny luz w Easyvoice”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla wykorzystamy wakacyjny czas na naukę radzenia sobie ze stresem i pozbywanie się napięć blokujących głos. Zapraszamy także na FB i Instagrama, po porcję praktycznej wiedzy, podpowiedzi, motywację i wskazówki do samodzielnych ćwiczeń. 

 

Wakacyjny luz w   EasyVoice

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz