Psychologia głosu

Klucz do manipulowania podświadomością

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Na pewno zdarzyło ci się kiedyś zupełnie znienacka uzmysłowić sobie rozwiązanie jakiegoś problemu mimo tego, że w danej chwili w ogóle się nad tym nie zastanawiałeś. Jedziesz tramwajem i nagle przypomina ci się coś tak ogromnie ważnego, że chcesz wrzasnąć "Eureka!" 

Nasz umysł można porównać do ogromnej góry lodowej. Wszystko to, co wystaje ponad powierzchnię (a wiemy z fizyki, że wystaje bardzo mało) to nasza świadomość. Natomiast cały ten masyw znajdujący się pod wodą ilustruje rozmiary naszej podświadomości. Tak, przytłaczająca większość tego co chcemy, czujemy i robimy kierowana jest siłą podświadomości.   

Na jednym z uniwersytetów amerykańskich przeprowadzono następujący eksperyment. Studentowi wręczono gazetę z kilkoma zakreślonymi akapitami, które miał wykuć na pamięć. Koncentrował się on przez pewien czas, wreszcie kiedy wydawało mu się, że opanował zadany materiał doskonale, poddał się przeegzaminowaniu. Był w stanie zacytować cały tekst z pamięci. Niemal słowo w słowo. Zrobił tylko dwie pomyłki.   

Psycholog zapytał go ile tekstu dodatkowo zapamiętał z tej gazety? Z sąsiednich artykułów, które być może widział kątem oka. Student zdumiony odrzekł - "Oczywiście nic. Przecież koncentrowałem się tylko na tym co mi polecono."   

W drugiej fazie tego doświadczenia psycholog zahipnotyzował tego samego młodego człowieka. Tym razem, polecenie zapamiętania zakreślonych w gazecie akapitów wydano mu pod hipnozą. Po przebudzeniu znów poddano go egzaminowi.   

Student zacytował ze swobodą zakreślone kawałki tekstu. Tym razem bez żadnych pomyłek! Ale na dodatek okazało się, że zapamiętał on także większość pozostałego tekstu na tej samej stronie.   

Z pozoru wynik tego doświadczenia wydaje się fenomenalny. Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Podobna "hipnoza" zdarza się nam na co dzień. Na przykład jeśli dysponujesz w miarę dobrym wzrokiem, twoje oko rejestruje znacznie więcej niż to, na czym się zwykle koncentrujesz. Widzisz nie tylko to, co przed tobą, ale także to, co jest po twojej prawej stronie i po lewej. To właśnie dlatego jesteśmy w stanie prowadzić samochód albo jeździć ze swobodą na rowerze.

Skoncentruj się przez chwilę i postaraj się odtworzyć to, co twoje oko zarejestrowało dziś rano, po drodze do pracy. Na pewno będziesz zaskoczony bogactwem tych zapisów mimo woli. Być może zarejestrowałeś coś tak nieistotnego jak kolor skarpetek siedzącego obok ciebie w tramwaju pasażera.   

Nasza świadomość to kalkulujący mechanizm, który wyrabia sobie opinie. Świadomość może coś przyjąć i odrzucić. Może zaakceptować wyrażoną przez kogoś opinię albo może się z tą opinią nie zgodzić.

Podświadomość zaś to tylko bezbłędna i bezmyślna pamięć. Akceptuje wszystko, co zostanie jej podsunięte. Wszystko to, co choćby raz w życiu widziałeś, słyszałeś, czułeś, dotykałeś - nawet to, co kiedyś myślałeś - jest zachowane w tym potężnym banku informacji. Masz zakodowane w podświadomości motywy działania różnych ludzi - powody, którymi kierowali się bohaterowie przeczytanych przez ciebie powieści i wielkie postacie znane ci z kart historii.   

Ale masz zakodowane także powody, którymi kierują się hochsztaplerzy, o których czytasz w gazetach. Twoja podświadomość pamięta wszystko to, co mówi ci twój sąsiad, z którym rozmawiasz często wyprowadzając psa na spacer.   

Tylko pomyśl - zakodowane są na zawsze w twojej podświadomości słowa piosenek sprzed lat, numery telefonów, daty historyczne... I wszystkie te malutkie okruchy życia razem wzięte maja wpływ na to co robisz.   

Nie, nie mamy wpływu na to, co nam kiedyś ktoś do umysłu zapakował, nie da się z podświadomości wyrzucić niczego. Można jednak "zagłuszyć" stare informacje nowymi. Podświadomość można przeprogramować! Bo uczymy sie przecież świadomie, to tylko przez ciągłe powtarzanie materiału programujemy nasza podświadomość tak, by to, czego sie uczymy łatwo dało się odszukać w gąszczu przeróżnych informacji.

Codziennie karmimy więc swój umysł nowymi informacjami, które mają potężny wpływ na nasze postępowanie, na nasze poglądy i na nasze powodzenie życiowe.

 Zacznij się od dzisiaj zastanawiać, czy zależy ci na tym, by pakować do świadomości wszystko to, na co jesteś wystawiony? Zacznij świadomie filtrować wszystkie opinie, obrazy, programy telewizyjne. Jadąc tramwajem nie przyglądaj się pół śpiącym ludziom, ale patrz za okno albo wyobrażaj sobie piaszczyste plaże w ciepłych krajach. Albo jeszcze lepiej - myśl o tym czego sam dokonasz dzisiaj, jutro - w następnych kilku latach.   

Zamiast czytać przygnębiające wiadomości w codziennych gazetach - czytaj swoja listę planów życiowych i staraj się jeszcze raz wyobrazić sobie siebie u celu.   

Ludzie sukcesu odznaczają się miedzy innymi tym, że potrafią programować własną podświadomość tak, by popychała ich w stronę sukcesu. Unikają zaś za wszelką cenę tego, co negatywne i pesymistyczne. Otaczają się tym, co pozytywne i entuzjastyczne!

 

Image Wanda Loskot mieszka na stale w USA gdzie jest doradcą do spraw rozwoju biznesu. Odwiedź jej strony internetowe AkademiaSukcesu.com i SukcesTwojejFirmy gdzie znajdziesz więcej podobnych artykułów - możesz się tam nawet zapisać na bezpłatny Kurs Planowania Życia!

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz