Czytelnia

Bądź sobą –najlepsze co możesz zrobić dla siebie

Bądź sobą –najlepsze co możesz zrobić dla siebie
Bądź sobą zawsze, a zwłaszcza, kiedy uczysz się pracować głosem, rozwijasz go. Bądź sobą, gdy występujesz i śpiewasz. Bądź sobą i słuchaj siebie. Bądź sobą zawsze lub tak często jak się da ;)

Najpierw zapytaj siebie, co to hasło dla Ciebie oznacza. Najpierw odkryj kim jesteś, co jest dla Ciebie ważne, co cenisz, a kto lub co wzbudza w Tobie negatywne emocje.  Odkryj swoje marzenia. Mów to, co myślisz. Wyrażaj uczucia. Poznawaj siebie, swoje reakcje, myśli, plany, pragnienia. Pytaj siebie, dlaczego coś cenisz. Daj ponieść się swojej ciekawości.

Podaruj sobie czas, by być ze sobą. W tych chwilach dotrzesz do źródła, do samego siebie. Przede wszystkim rozluźnij się wtedy, wyłącz ten głos w głowie, który każe Ci oceniać swoje zachowanie. Uśmiechnij się, szczerze uśmiechnij się do siebie. („Tak naprawdę jesteś sobą, kiedy siedzisz, uśmiechasz się i wsłuchujesz się w swój oddech” THICH NHAT HANH). Poczuj się wygodnie ze sobą. Odkryj swoją naturę. Porzuć maski.

Pozwól sobie na dziecięce reakcje. Eksperymentuj, szukaj, sprawdzaj siebie.

Słuchaj swojego ciała, słuchaj wewnętrznego głosu, słuchaj intuicji. Jeśli coś jest niejasne, dociekaj.

Odważ się być sobą. Miej swoje zdanie. Szanuj siebie, swoje ciało i myśli

Mierz się ze sobą, nie z innymi.

Miej odwagę iść za tym, co mówi Twoje serce!

Gdy uczysz się swojego głosu, gdy go szkolisz, bierz od innych to, co jest dobre dla Ciebie. Powie Ci o tym Twoje ciało. Wykorzystuj to, co cenne jest dla Ciebie. Nie ufaj bezkrytycznie innym, nawet uznanym autorytetom. Ty jesteś swoim najlepszym nauczycielem.

We wszystkim co robisz, gdy mówisz, gdy śpiewasz „bądź takim, abyś nie musiał czerwienić się sam przed sobą” (V.Hugo).

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.