Psychologia głosu

Dla umysłu

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

To, co postanawiamy, co myślimy, co przyjmujemy za słuszne – po prostu się dzieje, tworzy nasz świat. Przyjrzyj się swoim myślom i zrób z nimi porządek.
dla umysłu
To, co postanawiamy, co myślimy, co przyjmujemy za słuszne – po prostu się dzieje, tworzy nasz świat. Przyjrzyj się swoim myślom i zrób z nimi porządek.
„Światowej sławy tenora Caruso opadła kiedyś nagła trema. Skarżył się, że strach dosłownie zaciska mu gardło jak pętla. Twarz miał zalaną potem. Choć nie posiadał się ze wstydu wobec stojących przy nim osób, dygotał jednak ze strachu na myśl, że za kilka minut ma wyjść na estradę. „Wystawię się na pośmiewisko”, mówił, „nie mogę śpiewać”. Nagle jednak wziął się w garść i głośno zawołał: MAŁE JA chce we mnie zdławić WIELKIE JA! Po czym przemówił wprost do tego, co nazwał „małym ja”: Wynoś się, bo WIELKIE JA chce ze mną śpiewać!” (Mówiąc o „wielkim ja” miał na myśli mądrość i siłę podświadomości tkwiącą w każdym człowieku). „WIELKIE JA chce zaśpiewać!” - jego podświadomość zareagowała na to przerwaniem wewnętrznych barier. Kiedy przyszła jego kolej wyszedł na estradę i jego wspaniały głos jak zwykle oczarował słuchaczy. Ta anegdota nie pozostawia wątpliwości co do tego, że Caruso wiedział o istnieniu dwóch pięter umysłu, a mianowicie sfery rozumowej i sfery podświadomości. Na twój sposób myślenia reaguje również i podświadomość. Kiedy lęki i troski wypełniają twoją świadomość („małe ja”) negatywny stan emocjonalny, który z kolei przenosi się na świadomość – pod postacią złych przeczuć, rozpaczy albo paniki Gdybyś więc kiedyś znalazł się w podobnej sytuacji, spróbuj przemówić do negatywnych odczuć w twojej podświadomości stanowczo i autorytatywnie: „Bądźcie cicho, uspokójcie się! Ja tu rządzę, a wy macie słuchać moich rozkazów. Nie macie tu czego szukać, wynoście się!”  J.Murphy
„Światowej sławy tenora Caruso opadła kiedyś nagła trema. Skarżył się, że strach dosłownie zaciska mu gardło jak pętla. Twarz miał zalaną potem. Choć nie posiadał się ze wstydu wobec stojących przy nim osób, dygotał jednak ze strachu na myśl, że za kilka minut ma wyjść na estradę. „Wystawię się na pośmiewisko”, mówił, „nie mogę śpiewać”. Nagle jednak wziął się w garść i głośno zawołał: MAŁE JA chce we mnie zdławić WIELKIE JA! Po czym przemówił wprost do tego, co nazwał „małym ja”: Wynoś się, bo WIELKIE JA chce ze mną śpiewać!” (Mówiąc o „wielkim ja” miał na myśli mądrość i siłę podświadomości tkwiącą w każdym człowieku). „WIELKIE JA chce zaśpiewać!” - jego podświadomość zareagowała na to przerwaniem wewnętrznych barier. Kiedy przyszła jego kolej wyszedł na estradę i jego wspaniały głos jak zwykle oczarował słuchaczy. Ta anegdota nie pozostawia wątpliwości co do tego, że Caruso wiedział o istnieniu dwóch pięter umysłu, a mianowicie sfery rozumowej i sfery podświadomości. Na twój sposób myślenia reaguje również i podświadomość. Kiedy lęki i troski wypełniają twoją świadomość („małe ja”) negatywny stan emocjonalny, który z kolei przenosi się na świadomość – pod postacią złych przeczuć, rozpaczy albo paniki Gdybyś więc kiedyś znalazł się w podobnej sytuacji, spróbuj przemówić do negatywnych odczuć w twojej podświadomości stanowczo i autorytatywnie: „Bądźcie cicho, uspokójcie się! Ja tu rządzę, a wy macie słuchać moich rozkazów. Nie macie tu czego szukać, wynoście się!”
J.Murphy, Potęga podświadomości

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz