Psychologia głosu

Jaką relację masz ze swoim głosem?

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Jaką relację masz ze swoim głosem? Czy jest oparta na miłości, wdzięczności czy raczej nielubieniu, nienawiści, złości lub walce z tym, co masz? Ten związek zaczyna się w Twoim ciele, umyśle i sercu. Nie zależy od tego czy Twój głos jest lubiany, podziwiany przez innych, ale od tego, co sam/sama myślisz o nim, a także o sobie.

Ta relacja jest ważna, bo wpływa na to, w jaki sposób używasz głosu w sytuacjach społecznych, intymnych czy publicznych. Decyduje o jego sile, natężeniu i barwie, a także tempie mówienia, wyraźności wymowy, gdy zabierasz głos. Wpływa na to, czy lubisz swój głos i pozwalasz mu brzmieć prawdziwie.

To ona tworzy „to coś”, co przyciąga innych. Dzięki trosce, jaką otaczasz siebie i swój głos, czułości, która wypełnia myślenie o jego możliwościach, kondycji i zdrowiu pojawia się ta niezwykła energia w głosie, która zwraca uwagę i sprawia, że ludzie chcą nas słuchać.

Od jakości relacji z głosem zależy, czy ludzie będą Ci wierzyć i na ile jesteś w stanie poprzez głos wpuścić ich do swojego wewnętrznego świata.

Twój głos jest wyjątkowy, piękny. Inny niż głos drugiej osoby. Doceń to. Uciesz się tym i rozwijaj w sobie autentyczność. Buduj relację z głosem jak z najlepszym przyjacielem, a on odwdzięczy Ci się swoim brzmieniem.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz