Czytelnia

Obrzęk Reinkego

Obrzęk Reinkego
To opuchlizna występująca w przestrzeni Reinkego - szczelinowatej przestrzeni podnabłonkowej (zawartej pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe), która nie posiada gruczołów i naczyń limfatycznych. Obrzęk występuje głównie obustronnie, niesymetrycznie na fałdach głosowych; przeważnie na ich górnej powierzchni, w przedniej części.

Obrzęk Reinkego (oedema Reinke)

To opuchlizna występująca w przestrzeni Reinkego - szczelinowatej przestrzeni podnabłonkowej (zawartej pod nabłonkiem pokrywającym fałdy głosowe), która nie posiada gruczołów i naczyń limfatycznych.

Obrzęk występuje głównie obustronnie, niesymetrycznie na fałdach głosowych; przeważnie na ich górnej powierzchni, w przedniej części.

Występuje głównie u kobiet palących papierosy.

Przyczyny:

- główną rolę przypisuje się drażnieniu śluzówki krtani przez taki czynniki jak palenie tytoniu, przemysłowe toksyny wziewne , nadmierny wysiłek głosowy.

Objawy:

  • chrypka,
  • duszność - w przypadku dużych obrzęków.

Leczenie:

Obrzęk usuwa się mikrochirurgicznie.

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.