Jesienne porady

Ogranicz siedzenie

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Siedzimy w pracy, w samochodzie, w pociągu, w samolocie. Siedzimy przed komputerem i nad telefonem. Siedzimy przed telewizorem oraz podczas spożywania posiłków. A „ludzkie ciało skonstruowane jest tak, że o ile nie śpi, powinno się ruszać. Od tego zależy jego normalne funkcjonowanie (…) Ciało człowieka jest stworzone do ruchu i to ruch utrzymuje je w zdrowiu” K.Starrett

Jak pisze cytowany autor książki "Skazany na biurko" , pozycja, w jakiej spędzamy większość naszego dnia np. w pracy przekłada się na to, jak poruszamy się także poza nią, przez resztę dnia. A jakość ruchu wpływa na jakość naszego życia. I wyjaśnia:
„Gdy siedzisz przez dłuższy czas, mięśnie dolnej połowy ciała dosłownie się wyłączają i przestają pracować. Jednocześnie pozycja siedząca nie zapewnia wykorzystania mięśni niezbędnych do stabilizacji korpusu kręgosłupa. Prowadzi to do zaburzenia pracy organizmu, a w konsekwencjo do wielu powszechnych problemów ortopedycznych”.

Bóle kręgosłupa, napięcia, które odczuwamy stanowią obciążenie dla krtani. Krtań zaciska się, ciało buntuje się, gdy jest nieprawidłowo „używane”. Dodatkowo stres, który „siada nam” na ramionach powoduje wiele problemów foniatrycznych i ogranicza skalę oraz możliwości naszego głosu, zaburza oddech. Negatywnie wpływa na samopoczucie psychofizyczne.

 

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz