Czytelnia

Odblokuj szczęki

Odblokuj szczęki
Nie zdajemy sobie sprawy, jak często zaciskamy szczęki – ze stresu, ze zmęczenia, wskutek lęków, obaw czy powstrzymywania emocji. Robimy to nieświadomie np. siedząc przed ekranem komputera, zaciskamy je także podczas snu.

Napięcie w okolicy żuchwy stanowi przeszkodę dla wydobywania dźwięków w sposób zdrowy i naturalny. Osłabia głos, prowadzi do nadwyrężenia krtani, jest przyczyną bólu w stawie skroniowo-żuchwowym.

Gdy uświadomimy sobie problem – możemy przeciwdziałać. Kilka łatwych ćwiczeń, wykonywanych bez użycia siły, pomoże rozbijać napięcia i nie dopuszczać do ich nawarstwiania się.

 


Tekst powstał w ramach cyklu "Jesienne porady na głosowe sprawy”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla. Więcej porad z tej serii znajdziesz na stronie: easyvoice.pl/czytelnia/jesienne-porady. Zapraszamy :)  

 

Jesienne porady na głosowe sprawy
Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.