Czytelnia

Skrzydlaty oddech

Skrzydlaty oddech
Oddychać musimy zawsze. Najlepiej spokojnie, by pozwolić ciału na swój własny rytm wdechów i oddechów. Musimy pamiętać, że styl naszego życia, poziom aktywności danego dnia, stres, lęki, zła postawa ciała czy zwykłe zaniedbania i lenistwo potrafią w naszym rytmie oddechowym mocno namieszać oraz wpłynąć negatywnie na nasze nawyki oddechowe. Możemy być pewni, że to odbije się również niekorzystnie na brzmieniu naszego głosu i wydolności krtani (głos szybciej się zmęczy, emitowanie dźwięków będzie wysiłkowe, bolesne).

Gdy się zasiedzimy np. przed monitorem komputera, ekranem telewizora czy nad książką w fotelu – warto rozciągnąć mięśnie, by nie blokować naturalnych ruchów oddechowych organizmu i nie doprowadzić do spłycenia oddechu. Gdy długo przebywamy w jednej pozycji – przywrócimy ciału więcej swobody, rozciągnijmy, otwórzmy je, zwłaszcza, jeśli za chwilę mamy wydobyć głos.

 

Tekst powstał w ramach cyklu "Jesienne porady na głosowe sprawy”- dzięki współpracy easyvoice.pl z marką Isla. Więcej porad z tej serii znajdziesz na stronie: easyvoice.pl/czytelnia/jesienne-porady. Zapraszamy :)  

 

Jesienne porady na głosowe sprawy
Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.