Czytelnia

Gdy głos nie działa...

Gdy głos nie działa...
Zdarza się, że głos odmawia nam posłuszeństwa. Najczęściej jest to wynik chorób, stanów zapalnych narządu głosowego. Nierzadko jest to również związane z nadmiernym wysiłkiem głosowym, zwłaszcza u osób zawodowo pracujących głosem bez odpowiedniego przygotowania. Braki w zakresie prawidłowej emisji głosu i jej zaburzenia- prędzej czy później- odbijają się na stanie narządu głosowego i jego możliwościach.

Gdy głos odmawia Ci posłuszeństwa, gdy ten stan się przedłuża lub dopada Cię bezgłos udaj się do lekarza foniatry lub laryngologa. Tylko on jest w stanie ocenić przyczyny Twojej głosowej niedyspozycji i w odpowiedni sposób im zaradzić.

Ze swojej strony proponuję Ci również popatrzeć na pojawiające się problemy głosowe z innej perspektywy. Być może odkryjesz źródła swoich głosowych niedomagań i będziesz w stanie do pewnego stopnia im przeciwdziałać.

Zapraszam Cię do lektury serii artykułów: 

Dlaczego głos nie działa cz.I
Dlaczego głos nie działa cz.II
Dlaczego głos nie działa cz.III

 

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.