Zdrowy głos

Jak odpocząć po intensywnej pracy głosem

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Trudno czasem znaleźć kwadrans, by się zatrzymać. Trudno pamiętać o tym, by odpocząć, gdy kończymy kolejną próbę, wykład, koncert czy ósmą godzinę intensywnego mówienia. Na ogół przypomina nam o tym ból gardła, zmęczenie krtani, problemy z dźwiękiem,które pojawiają się, gdy zbyt często zapominamy o odpoczynku po pracy głosem. Ale to, że trudno nie znaczy, że się nie da.

Znajdź własne sposoby na to, by zyskać czas nie tyle w ciszy (jest to jedna z możliwości), ale przede wszystkim by pobyć w milczeniu, bez telefonu, ekranu i konieczności używania strun głosowych.

Poniżej kilka prostych i lubianych sposobów. Pomyśl, w jaki sposób Ty możesz wprowadzić rytuał odpoczynku Twojego głosu.

Już kwadrans milczenia pozwoli krtani odpocząć. Czas na regenerację tkanek i mięśni, wyciszenie emocji, uspokojenie myśli jest tak samo ważny jak trening głosu, jego rozgrzewka czy prawidłowa technika. Bez odpoczynku Twój głos stopniowo słabnie, a gdy pracujesz nim codziennie, często, intensywnie, może się zbuntować w najmniej oczekiwanym momencie. Nie dopuść do tego.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz