Higiena głosu

Pozytywnie dbaj o głos

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Nasze podejście do przestrzegania podstawowych zasad głosowej higieny ma ogromne znaczenie. Jeśli uważamy, że to trudne, zajmuje tyle czasu, wymaga wyrzeczeń, nie damy rady – to sami czynimy z tego drogę przez mękę.

Pozytywnie dbaj o głos, czyli:

  • okazuj sobie miłość, dbaj o swoje potrzeby
  • śpij i relaksuj się
  • dbaj o zdrową dietę i nawodnienie organizmu
  • bądź aktywny fizycznie
  • rozgrzewaj i trenuj swój głos

To nasza baza, codzienne minimum. Z tego wypływają kolejne działania.

Choć ilość zaleceń może przerażać, dbanie o głos nie jest takie trudne. Wiele z nich powinno być częścią naszego życia, a nie jest ze względu na styl życia i czasy, które dla nas łaskawe nie są. Wiele nawyków zdrowych dla naszego głosu można połączyć w jednej czynności np. spacerując dbamy o aktywność fizyczną, lepszą kondycję, samopoczucie, spokojny oddech, relaksujemy się i przyczyniamy się do poprawienia jakości naszego snu. Troszczymy się o siebie, a będąc bardziej aktywnym łatwiej zadbać o zdrowe wybory żywieniowe i pić więcej wody.

Prawdą jest, że z pewnych rzeczy trzeba czasem zrezygnować – zwłaszcza gdy doświadczamy głosowych niedyspozycji, chrypy lub nasz narząd głosowy jest delikatny, ma mniejszą wydolność czy jest bardziej podatny na choroby.

Jeśli jednak popatrzymy na higienę głosu jako element miłości do samego siebie, to łatwiej nam będzie zatroszczyć się o krtań. Troszcząc się o nią, troszczymy się o siebie. I odwrotnie.

To się da zrobić. Można łatwo wpleść ją w codzienną rutynę. Małymi krokami, bez wielkich rewolucji. A gdy trzeba, gdy krtań choruje, trzeba – pamiętacie? Trzeba być radykalnym w dbaniu o głos, by pożegnać problemy i najlepiej brzmieć.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz