Higiena głosu

Czy Twój głos potrzebuje pomocy lekarza?

Często czekamy zbyt długo, odkładamy ważne sprawy na potem. Także w kwestii naszego zdrowia, raczej nie spieszymy się z wizytą u lekarza. Myślimy, że poradzimy sobie sami, przeczekamy, "samo przejdzie". W wielu kwestiach rzeczywiście możemy sobie poradzić z pojawiającymi się trudnościami, ale są także dolegliwości, poprzez które nasze ciało sygnalizuje nam poważniejsze problemy. Sprawdź, czy Twój głos nie potrzebuje porady lekarza.

Jesienią obudź i wzmocnij swoje ciało

Przypływ energii, więcej siły do działania czy chęci do ruszenia się z kanapy - odczuwamy raczej wczesną wiosną wraz z budzeniem się przyrody z zimowego snu. Gdy dzień staje się coraz krótszy, słońce nie codziennie otula nas promieniami, naturalnie chowamy się w domu, w fotelu, na kanapie. Otulamy się ciepłym kocem, gdy za oknem wiatr i jesienna słota. Poddajemy się zmęczeniu, spadkowi formy. Podobnie jak zwierzęta zapadamy w jesienno- zimowy sen.

Odchrząkiwanie– problem, który powoduje problemy

Niektórzy zanim jeszcze wypowiedzą słowo publicznie, zaśpiewają pierwszy dźwięk lub tuż po odebraniu telefonu zaczynają od tego charakterystycznego dźwięku. Niezbyt miłego dla słuchacza czy odbiorcy, ale też niezbyt miłego dla samej krtani. Chrząkanie – bo to o nim mowa, jest tym, co bardzo drażni struny głosowe. I z tego powodu powinniśmy go unikać lub konieczność częstego odchrząkiwania zastąpić zdrowszym nawykiem.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz