Czytelnia

Rozmawiaj z nieznajomymi

Rozmawiaj z nieznajomymi
W tym tygodniu rozmawiamy z nieznajomymi albo z tymi, których znamy tylko z widzenia. Celem ćwiczenia jest obserwacja i trening głosu w sytuacji nowej, zaskakującej oraz przełamywanie lęku przed mówieniem. Spontaniczne rozmowy oswajają z tym, co nieznane, uczą nawiązywania kontaktu z ludźmi, co możesz wykorzystać w swojej codziennej pracy głosem.

Rozmawiaj z ludźmi, z którymi czekasz np. do lekarza albo w kolejce do kasy, z towarzyszami podróży w pociągu czy autobusie. Zamień kilka słów z kimś, kogo spotykasz w windzie, z sąsiadami, których mijasz na schodach. Zagadaj do osób, które często widujesz, a do tej pory nie zamieniliście słowa. Zacznij od błahego tematu, uśmiechnij się. Powiedz kilka miłych słów, okaż życzliwość, zainteresowanie – cokolwiek podpowiada Ci serce.

Ubocznym efektem tego ćwiczenia jest poprawa samopoczucia nie tylko rozmówcy – ty również doświadczysz pozytywnych skutków krótkiej, życzliwej rozmowy.

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.