Ćwiczenia oddechowe

Oddech samogłoskowy

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Oddychamy płytko, szybko, byle jak. Przez stres, napięcie, pośpiech, zmęczenie, ale także wskutek tego, że dużą część dnia spędzamy w pozycji siedzącej. Niech jednak te przyczyny nie staną się dla nas wymówką. Korzystajmy z okazji, chwili przerwy, by pogłębić oddech, zmieniać swoje nawyki. Umiejętność głębszego oddychania, uaktywnienie aparatu oddechowego są niezbędne do prawidłowego emitowania dźwięków. A gdy wykorzystamy w ćwiczeniach wyobraźnię i dodatkowe dźwięki, praca ta stanie się przyjemniejsza i przyniesie także dodatkowe korzyści. Przekonajcie się na własnej skórze.

Oddychanie samogłoskami (wg M.Schirnera)

Ćwiczenie oddechowe z samogłoską uaktywnia prawidłowe mechanizmy oddechowe, wzmacnia i uelastycznia przeponę, oczyszcza organizm, rozluźnia i wywiera pozytywny wpływ na organy wewnętrzne, z którymi pracujemy.

Przygotowanie: Pozycja siedząca lub stojąca, wybierz dowolną samogłoskę oraz tę część Twojego ciała, organ, które potrzebują pomocy (choruje, jest przeciążona, nadwyrężona, boli, utrudnia funkcjonowanie, przeszkadza w wydobywaniu dźwięku). Wyobraź je sobie najdokładniej, jak tylko potrafisz.

Wdech: Wykonujemy krótkie wdechy nosem („niuchnięcia”), jakbyśmy wyczuli ulubione, przyjemne aromaty w powietrzu. Wdychając powietrze, myślimy o wybranej samogłosce.

Zatrzymanie powietrza: Zatrzymujemy powietrze na 2- 3 sekundy.

Wydech: Podczas wydechu wydobywany wyraźnie wybraną samogłoskę, tak długo, na ile pozwala nam zapas powietrza. Możesz ja intonować, wyśpiewać, wyszeptać, zamruczeć, wypowiadać – zrób to w sposób, który najbardziej Ci odpowiada, najbardziej do Ciebie pasuje. Jednocześnie podczas wydobywania dźwięku kierujemy naszą uwagę na wybrane organy, części ciała, które napełniamy energią oddechu (wydechu, dźwięku).

Ćwicz 3- 5 minut. Ćwiczenie możesz wykonywać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Ćwiczenie wykonuj, gdy jesteś wypoczęty.

 

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz