Ćwiczenia oddechowe

Odwrócone ćwiczenie oddechowe z książką

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Nie ma chyba osoby, która ucząc się emisji głosu nie zetknęła się, albo chociaż nie słyszała o tym podstawowym ćwiczeniu oddechowym, w którym na brzuchu umieszczamy jedną lub więcej książek. Sama czasem po nie sięgam, bo jest dobrym narzędziem do wyczucia koniecznej pracy mięśni brzucha. Jednak w oddychaniu podczas mówienia i śpiewania potrzebujemy uruchomić więcej grup mięśniowych, po to, by kontrolować ruchy przepony. Jeśli tego nie zrobimy (a możemy tylko poprzez kontrolę pracy różnych grup mięśniowych), przepona bez naszego udziału, w dość szybkim tempie pozbędzie się powietrza, które jest nam potrzebne do emitowania dźwięków.

Jedna z takich grup mięśni zlokalizowana jest w odcinku lędźwiowym. Aby uświadomić sobie aktywność tego obszaru wykonamy ćwiczenie oddechowe z książką, ale w pozycji na brzuchu, książka będzie umieszczona na plecach.

Przygotuj książkę, niezbyt ciężką.

Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane, lekko rozstawione, ręce wzdłuż ciała, głowa skręcona w bok, opierasz się na policzku. Na plecach, w okolicy lędźwi połóż książkę. Zacznij swobodnie oddychać, obserwuj wdech i wydech. Zauważ jak książka na plecach unosi się z wdechem i opada z wydechem. Wczuj się w to, jak pracuje ciało, jak okolica lędźwi rozszerza się, rozciąga podczas wdechu, następnie opada, kurczy się podczas wydechu. Po kilku takich oddechach spróbuj po wdechu przez kilka- kilkanaście sekund zatrzymać ciało po wdechu (nie wydychasz, nie wydychasz powietrza) i utrzymać książkę w górze, po czym wykonaj swobodny wydech. Powtórz kilka razy. Zapamiętaj odczucia i ruchy ciała.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz