Czytelnia

Ćwiczenie oddechowe ze słomką - wersja rozszerzona

Ćwiczenie oddechowe ze słomką - wersja rozszerzona

Czy wiesz, że...

Oddech to podstawa każdego dźwięku. Tak wiele czynników może go zaburzać - stres, zła postawa ciała, stany chorobowe, a nawet nasze przekonania ukryte w głowie.
Oddychanie przez słomkę jest jednym z podstawowych ćwiczeń oddechowych w emisji głosu. W wersji rozszerzonej mogą wykonywać je osoby początkujące oraz zaawansowane.Ćwiczenie wg J.B.Rodgers. poprawia świadomość własnego oddechu, wzmacnia mechanizm podparcia oddechowego, uczy połączenia dźwięku z oddechem.

Przygotuj słomkę.

Zajmij pozycję.

Osoby początkujące zaczynają od wykonywania ćwiczenia w pozycji leżącej na plecach. Stopniowo przechodzą do pozycji siedzącej i stojącej. Dla bardziej zaawansowanych w ćwiczeniach – pozycja siedząca i stojąca.

Etap 1
Przyłóż słomkę do ust, delikatnie ją obejmij ustami. Wyobraź sobie punkt znajdujący się przed Tobą w odległości 50 cm. Jedną rękę ułóż na brzuchu w okolicy tali. Zacznij wydychać powietrze przez słomkę do tego wybranego punktu. Zaobserwuj jak Twoja ręka na brzuchu cofa się/ zapada. Wykonaj wdech przez nos i zauważ, że Twoja ręka na brzuchu porusza się do przodu/ do góry, okolica dolnych pleców również pracuje. Wykonaj kolejny wydech przez słomkę.
Powtórz kilka razy.
Ważne – strumień wydychanego powietrza powinien być stały, delikatny, niewielki (nie wydychaj powietrza przez słomkę z siłą), lekki i równy.

Etap 2

Trzymaj słomkę jak wcześniej. Wykonaj wdech przez nos i podczas wydechu kieruj do słomki głoskę „uuuuu…...”. Dźwięk będzie zniekształcony, nie zabrzmi jak czysta samogłoska „uuuuu”.

Powtarzaj 10 razy: wdech przez nos, wydech do słomki z głoską „uuuu...” Dźwięk kieruj do wybranego punktu przed sobą. Dbaj o to, by dźwięk był równy, stały. Zrezygnuj z używania siły. Kiedy dźwięk się kończy spokojnie poczekaj na wdech. Kontroluj ręką pracę brzucha jak w pierwszym etapie ćwiczenia.

Etap 3

Tym razem słomkę oddal nieco od ust, ręka i wyobrażenie punktu przed sobą pozostają jak wyżej. Stosując się do zasad jak w etapie 1 i 2:

a) baw się poziomem dźwięków wydobywając głoskę „uuu….”

b) wydobywaj inne samogłoski: „oooo...”, „eeee..”, „iiii...” oraz ich kombinacje np. „ooouuuu….”, „iiiieeee….”

c) zacznij wypowiadać tekst – zanany Ci krótki wiersz, wyliczankę, dbając o to, by dać ciału czas na wdech wtedy, gdy jest to konieczne.

Kieruj strumień powietrza do oddalonej od ust słomki podczas wydobywania tych dźwięków. Powtórz kilka razy, następnie powtórz jeszcze 3-4 razy bez słomki.

 

Chcesz ćwiczyć swój głos z nami ?
Zapraszamy na nasze szkolenia z emisji głosu.
Szkolenia EasyVoice - najbliższe w Toruniu i Warszawie.
Zobacz szczegóły →

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.