Czytelnia

Wzmacnianie dźwięku

Wzmacnianie dźwięku

Czy wiesz, że...

Wykorzystując naturalne odruchy i wyobrażenia nasze ciało przypomina sobie jak działać najlepiej, by przy minimalnym wysiłku osiągnąć maksymalny efekt
Wyobraźnia w ćwiczeniach głosu często pozwala nam wydobyć dźwięk, skupić go, wzmocnić i ukierunkować. Dzięki niej, dzięki odwołaniu się do obrazów, odczuć wizualnych i dźwiękowych możemy techniczne elementy wypracować bez zbędnych napięć.

Poniższe ćwiczenie wg Bogumiły Toczyskiej wykorzystuje wyobraźnię, by dobrze ustawić dźwięk, ominąć wysiłek napięcia wokół krtani i gardła oraz wzmocnić, udźwięcznić głos.

Czytamy/wypowiadamy teksty – na początku niech to będą krótkie potem dłuższe wyrazy, następnie krótsze i dłuższe zdania, a na końcu kilka zdań w następujący sposób:

Pozycja stojąca lub siedząca (taka, w jakiej zazwyczaj mówisz, pracujesz).

Czubek palca wskazującego przykładamy do górnych jedynek (swobodnie, by nie ograniczać naturalnych ruchów narządów mowy).

Kierujemy dźwięk (wypowiadane słowa) wyobrażając sobie, że przyłożony do zębów palec to nasz mikrofon. Dźwięk skupiamy w tym miejscu, wyobrażamy sobie, że mówimy z tego właśnie miejsca i wysyłamy głos przed siebie.

Chcesz ćwiczyć swój głos z nami ?
Zapraszamy na nasze szkolenia z emisji głosu.
Szkolenia EasyVoice - najbliższe w Toruniu i Warszawie.
Zobacz szczegóły →

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.