Czytelnia

Leniwa pobudka głosu

Leniwa pobudka głosu
Bywają takie dni, w których już od samego rana nie mamy ochoty otwierać ust. Nie mamy ochoty na rozmowy, brakuje energii do śpiewania. W takie dni nie warto na siłę wymuszać dźwięków. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na milczenie, to postarajmy się o to, by w łagodny sposób zachęcić ciało do współpracy. Niech leniwa pobudka głosu stopniowo obudzi entuzjazm do dalszego działania.

Jak to zrobić?

Jeśli potrzebujesz – poprzeciągaj się, wykonaj kilka głębszych oddechów, rozruszaj ciało.

Następnie:

Uśmiechnij się dyskretnie, bez otwierania ust, pokazywania zębów. Opuść luźno żuchwę, pomyśl o tym, że przy opadaniu kierujesz ją w tył. Nadal nie otwieraj ust. Wykonaj wdech nosem i zacznij mruczeć mmmmm…. tak cicho, jak tylko potrafisz. Pilnuj ustawienia żuchwy – jest opuszczona, skierowana do tyłu. Obserwuj pojawiające się wibracje i to, jak brzmi dźwięk. Gdzie jest obecny, gdzie się rozchodzi, czy wzmacnia się?

Kolejny wdech wykonaj przez usta, dbaj o pozycję żuchwy i nie otwieraj usta. Powtórz ćwiczenie.
Możesz próbować lekko zmienić pozycję ust, ale pilnuj ułożenia żuchwy. Próbuj dźwięków o różnej wysokości. Dbaj o to, by mieć powietrze i staraj się o to, by dźwięk był cichy, lekki, niewielki.

Ćwicz w pozycji stojącej lub siedzącej, przez kilka minut, aż pojawią się wyraźnie odczucia wibracji w ciele, dźwięk rozbudzi się i wzmocni.

Skończ, gdy czujesz gotowość do dalszego działania, gdy dźwięk wyraźnie wibruje, gdy pojawia się dobra energia w ciele. Zaśpiewaj fragment ulubionej piosenki, powiedz kilka zdań normalnym głosem.

Chcesz ćwiczyć swój głos z nami ?
Zapraszamy na nasze szkolenia z emisji głosu.
Szkolenia EasyVoice - najbliższe w Toruniu i Warszawie.
Zobacz szczegóły →

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.