Czytelnia

Otwieranie i wzmacnianie dźwięków

Otwórz się na dźwięki, otwórz swój głos.

1.Ćwiczenie na stworzenie naszyjnika dźwięków ( O. Dewhurst-Maddock)
Zobrazuj sobie słowa, frazy jakiejś piosenki jako serię kształtów i barw połączonych oddechem. Twój oddech jest nitką naszyjnika i jest bardzo ważny, nitka musi być silna i elastyczna i starannie związana między poszczególnymi koralikami. Pomyśl o węzłach oddechowych, jak o określonych spółgłoskach, które zapewniają przestrzeń dla samogłosek. Podobnie jak zawiązywanie węzłów wymaga dużej ilości nitki, tak również wypowiadanie spółgłosek wymaga dużo powietrza. Eksperymentując w ten sposób z różnymi melodiami dokładnie poznasz swój głos i sposób artykulacji. Możesz użyć prawdziwych koralików, wykonać własne koraliki przedstawiające samogłoski. Wybierz specjalną nitkę, która będzie wyobrażała oddech, ponieważ symbolizuje ona serce muzyki oraz ciągłość naszyjnika.

2.Wahadło. Ustań w lekkim rozkroku, stopy na szerokość barków, dłonie na biodrach. Wychylamy się na boki – raz w prawo, raz w lewo, poruszamy się jak wahadło jednocześnie wydobywając z siebie różne dźwięki np. mmmm...., aaaa..., uuuuu.... na różnych wysokościach lub śpiewając piosenki, recytując teksty.

3.Chodzimy na czworakach i jednocześnie wydobywamy z siebie dowolne dźwięki, pomruki, jęki, wypowiadamy zdania lub śpiewamy piosenki.

4.Kładziemy się na plecach, oddychamy spokojnie. Zaczynamy robić nożyce i jednocześnie wydobywać dowolne dźwięki, śpiewać lub wypowiadać teksty.

5.Ekspresja poprzez dźwięk (M. Wiszniewski)
Wprowadź się w stan relaksu. Oddychaj naturalnie i głęboko. Z każdym oddechem napełnia cię światło. Z każdym wydechem wydychasz z siebie napięcia i stresy. Uświadom sobie emocje, jakie się teraz pojawiają w tobie. Zacznij je wyrażać poprzez dźwięk. Najpierw powoli, potem głośniej. Wydawaj różne dźwięki, jakie przychodzą Ci na myśl. Staraj się wyrażać poprzez dźwięki swoje odczucia i poprzez dźwięki uwalniać się od napięć. Możesz wydawać dźwięki różnych samogłosek: a, e, o, u, y, i.... zrodzi się z tego pieśń bez słów. Pozwól, by dźwięki te poniosły cię w podróż w wyobraźni, do miejsca, w którym teraz potrzebujesz się znaleźć. Kiedy będziesz gotów, wróć tu i teraz. Uświadom sobie, jak się czujesz? Czego nauczyłeś się z tego ćwiczenia?

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.