Czytelnia

Udźwięcznianie głosu

Poniżej kilka ćwiczeń udźwięczniających głos, poprawiających jego brzmienie.

Pamiętaj o tym, by w każdym przypadku znaleźć odpowiednią wysokość – taką, na którą wydobywanie podanych dźwięków jest najprzyjemniejsze i nieodczuwalne w krtani. Na pewno zauważysz, że na tej optymalnej wysokości, Twój głos zabrzmi najlepiej.

Przez najbliższe dni, najlepiej codziennie, kilka razy w ciągu dnia, przez kilka minut, wykonuj podane ćwiczenia. Jeśli odczuwasz napięcie w ciele, wykonuj jednocześnie różne ruchy ciała (np. lekkie kołysanie, krążenie głową, ruchy ramion).

1.Otwórz buzię jakbyś chciał ugryźć średniej wielkości jabłko (to Twój wdech), a następnie wydobywaj intonując podane niżej dźwięki. Obserwuj wibracje pojawiające się na twarzy, na kościach twarzoczaszki, na chrapkach nosa, na wardze górnej, na górnych zębach oraz w klatce piersiowej. Kiedy czujesz, że brakuje Ci powietrza, zakończ wydobywanie dźwięku i otwórz buzię jak wyżej:

a)Wdech – na wydechu naśladuj bijący dzwon bimmmm- bammm – bommm...

b)Wdech – na wydechu intonuj mmmmmaaammmmiiiiaaaaa.....

c)Wdech – na wydechu intonuj binnnnnng – bannnnng – bonnnnng....

d)Wdech – na wydechu intonuj dinnnnng – dannnng – donnnng …...

e)Wdech – na wydechu intonuj minnnnng – mannnng – monnnng …...

f)Wdech – na wydechu intonuj mmmmmiii-nnnnnniiiii.....

2.Otwórz buzię, wyciągnij język na brodę (jak daleko się da, ale luźno, nie na siłę). Na wydechu, zamknij usta (język pozostaje na brodzie, między wargami) intonuj dźwięk mmmmm...... Obserwuj jak dźwięk wibruje w ciele, jakie odczucia pojawiają się na górnej wardze i zębach.

Chcesz ćwiczyć swój głos z nami ?
Zapraszamy na nasze szkolenia z emisji głosu.
Szkolenia EasyVoice - najbliższe w Toruniu i Warszawie.
Zobacz szczegóły →

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.