Ćwiczenia głosowe

"Wuczenie" na lżejsze brzmienie

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Lubię proste, łatwe do wykonania, niemal zawsze i wszędzie ćwiczenia. Takie, które uczą nas doznań w ciele i uświadamiają nam, jak pracować ma głos, gdy mówimy i śpiewamy. Jednym z takich ćwiczeń jest „wuczenie”.

Czym jest "wuczenie"?

To swobodne wypowiadanie głoski „www…..” na strumieniu wydychanego powietrza (pamiętaj, by pozostawić mały zapas, nie wykorzystywać go do końca).

Nic więcej nie potrzebujesz.

Głoska „w” jest bezpiecznym dźwiękiem, rzadko kiedy mamy problem z jej prawidłową wymową. Aby wybrzmiała musimy utrzymać kontakt dolnych zębów z górną wargą. Zanim ją wypowiemy – otwieramy usta, opuszczamy żuchwę i przyjmujemy wpadające przez usta powietrze.

„Wuczenie” pokazuje, że nie potrzebujemy ogromnej ilości energii, by powstał dźwięk. Uczy działać głosem swobodnie, wykorzystując niewielką porcję powietrza i obniża ciśnienie powietrza potrzebnego do rozpoczęcia fonacji. Nie wymaga wielkiego wysiłku artykulacyjnego, obniża ryzyko przeciążenia strun głosowych. Rozluźnia ciało oraz pozwala nam skupić dźwięk powyżej obszaru krtani, co zdejmuje z niej ciężar tworzenia dźwięku. Miejsce odczuwanych drgań to wargi, zęby, twarz, nie krtań – myśląc o nim podczas śpiewania czy mówienia łatwiej jest „wyprowadzić” dźwięk z krtani i uniknąć przeciążenia głosu. Pomoże również w sytuacji, gdy krtań jest zmęczona lub wraca do aktywności po infekcji lub rekonwalescencji.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz