Ćwiczenia głosowe

Wzmocnij swój głos z głoską „w”

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.

Czy wiesz, że...

Głoska "w" powstaje przy udziale wargi dolnej i górnych siekaczy. Pomiędzy nimi wytwarza się niewielką szczelina, przez którą wydostaje się powietrze. Dolna warga powinna być lekko rozpłaszczona. Pomocne będzie również delikatne uniesienie górnej wargi, minimalne pokazanie górnych zębów.

Sprawdź wymowę głoski „w” przed lustrem przed przystąpieniem do pracy.

Najpierw wykonaj krótką rozgrzewka głosu. Wykorzystaj np. krótką rozgrzewkę, którą znajdziesz w aplikacji ROZGRZEWKA GŁOSU → albo kilka ćwiczeń, masaż, które rozruszają mięśnie twarzy i narządów mowy.

Kolejne kroki ćwiczenia wyglądają następująco:
1. Zacznij naśladować warkot silnika, jakbyś odpalał motocykl. Wykorzystaj do tego głoskę „www...” - poczuj, jak uruchamiają się mięśnie oddechowe. Połóż rękę na brzuchu, nad pępkiem, w okolicy mostka i poczuj pracę mięśni. Ćwicz 1 – 2 minuty.

2. „Wuczymy”, czyli wydobywamy długi dźwięk „www...” na jednej wysokości dźwięku, w średnicy głosu→, to jest nie za wysoko, nie za nisko, ale na takiej wysokości, gdzie nasz głos brzmi swobodnie, dobrze rezonuje, jest wyraźnie mocniejszy i bardziej dźwięczny. Obserwuj pojawiające się drgania, wibracje dźwięku w okolicy górnych zębów i wargi.
Powtarzamy 5 – 8 razy.

3. Kolejno łączymy długi dźwięk „www…” z samogłoskami i głoską „j”- wypowiadamy przedłużając głoski, na jednym oddechu jedna część:
-wija, czyli wwwiiiiijjjjjaaa...
-wije – wwwijjjjeee...
-wijo – wwwijjjjooo..
-wiju – wwwiiijjjjuuuu...
oraz
-wwwiiii…..
Powtórz 5 – 8 razy.
W myślach kieruj dźwięki w miejsce, gdzie wybrzmiewa i wibruje głoska „www...”

Wypowiadaj także na jednym oddechu połączone dźwięki, lekko przedłużone:
- wijawijewijowiju
Powtórz 5 razy.

Zaobserwuj pojawiające się drgania (górna warga, górne zęby, okolice nosa, czoła, czubek głowy).

4. Wypowiadamy energicznie krótkie dźwięki, każdy poprzedzamy dobraniem powietrza:
- wa
- we
- wi
- wo
- wu
- wy
Samogłoski umieszczamy w wyobraźni tam, gdzie rezonuje „w”.
Powtórz 10 – 15 razy.

Zapamiętaj odczucia dźwiękowe i wibracje, jakie pojawiały się podczas ćwiczenia. Staraj się odnaleźć je podczas spontanicznej mowy czy czytania tekstu. Przypominaj sobie dźwięk „www...” wielokrotnie, by utrwalić te doznania.

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska
Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz