Wzmocnij swój głos z głoską „w”
Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.
Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.
Wróć do czasu dzieciństwa, przypomnij sobie jakie to uczucie wytknąć język bez skrępowania… i brzmij. Zaobserwuj, co stanie się z dźwiękiem, gdy stworzysz w gardle ogromną przestrzeń.
Ćwiczenie wzmacnia narządy artykulacyjne, zwalnia tempo mowy, ćwiczy prawidłową wymowę samogłosek i emisję głosu.
Niełatwo być sobą. Trudno pozostać autentycznym, gdy poddajemy się modom i trendom – także w kwestii brzmienia naszego głosu. Autentyczne brzmienie wymaga po pierwsze odwagi. By pozwolić sobie być innym niż wszyscy, pokazać siebie. Po drugie – wymaga dotarcia do tego pierwszego, naturalnego, organicznego dźwięku, który mógł zagubić się na różnych etapach naszego życia.
Miewasz takie dni, gdy głos z trudem wydobywa się z Twojej krtani? Gdy dźwięki tak głęboko siedzą w gardle, czujesz, że brakuje im przestrzeni, swobody, naturalności? Mówimy, że głos „siada” i mocno odczuwamy ból emitowania dźwięków. Wyciskamy je siłą przez zamkniętą przestrzeń, a pierwsze co powinniśmy zrobić, to otworzyć ciało i „paszczę”. Mam dla Ciebie plan ratunkowy na takie dni.
Znacie to powiedzenie i przypuszczam, że w dorosłym, dojrzałym życiu stosujecie się do zasad dobrego wychowania. Od czasu do czasu, w domowym zaciszu, warto złamać ten zakaz i wystawić język, by odkryć, jak wiele przestrzeni mieści się w naszym głosie.
Dźwięk, który powstaje głęboko w ciele, musimy w kolejnym etapie emisji głosu wysłać w przestrzeń. By był dobrze słyszalny, nośni, bogaty w brzmienie, musimy skierować falę głosową przez otwartą drogę, aż do ostatniego jej etapu – do warg.
Jeśli po świątecznej przerwie nie wróciliście jeszcze do formy, Waszym głosom brakuje energii, oddech nie współpracuje z dźwiękiem – przez najbliższe dni, kilka razy dziennie, wykonajcie to proste ćwiczenie. Możecie je wpisać także do codziennego zestawu ćwiczeń rozgrzewających głos.
Bazowe ćwiczenia, które wykonać możesz wplatając je między codzienne czynności. Wykorzystaj czas, gdy robisz śniadanie, jedziesz do pracy, bierzesz prysznic, a nawet wtedy, gdy jeszcze w łóżku przeciągasz się po przebudzeniu.
Wykonywanie tego ćwiczenia wzmocni nie tylko język (jego tylną część), podniebienie miękkie, poprawi artykulację, ale także pomoże w wydobywaniu swobodniejszych dźwięków i wpłynie na brzmienie głosu.