Ćwiczenia artykulacyjne

Alfabetycznie – ćwiczenie oddechowe i artykulacyjne o poranku

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Aby obudzić w sobie głos, ten najlepiej brzmiący, porywający tłumy, wzbudzający emocje, trzeba go o poranku do pracy pobudzić. Te pierwsze godziny naszego dnia mogą być trudne dla krtani, bo całe ciało powoli przygotowuje się do aktywności.

Pomóżmy mu trochę. Obudźmy mięśnie oddechowe i artykulatory, a popłyną z naszych ust dźwięki pewniejsze i przyjemniejsze.

Ćwiczenie z wypowiadaniem alfabetu– to doskonały sposób na rozgrzewkę, pod warunkiem, że się do tego przyłożysz (zadbasz o oddech i pracę narządów artykulacyjnych), a nie tylko wymamroczesz coś pod nosem. Dlatego też przez chwilę poruszaj paszczą, uśmiechaj się, rozgrzej mięśnie twarzy, opuszczaj luźno żuchwę, ziewaj się, przeciągaj, a następnie zacznij wypowiadanie dźwięków alfabetu w następujący sposób

  • z przerwami, czyli wdech i każda litera (głoska) na jednym oddechu (wdech - a - wdech -b - wdech - c - itd...); 
  • następnie cały alfabet na jednym wydechu (wdech - abcdefghi....), w miarę szybkim tempie (jeśli brakuje powietrza dobierz je koniecznie);
  • oraz cały alfabet na jednym wydechu, w tempie wolnym (jeśli dasz radę to zwolnij jeszcze bardziej), kontrolując powietrze uchodzące z ciała podczas mówienia (podobnie, jeśli go zaczyna brakować – dobieraj powietrze).

 

Baw się dobrze :)

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz