Czytelnia

Ćwiczenia wzmacniające pracę nad głosem

Nie są to typowe ćwiczenia, nie jest to gimnastyka głosu. To raczej zadania. Ich cel jest nieco inny – mają pomóc Ci rozwijać siebie. Bo kiedy rozwijamy się, zmieniamy się - zmienia się nasz głos.

 1. Codziennie odpowiadaj sobie na pytanie: Czy to robię dzisiaj przybliża mnie do tego, co chcę robić jutro?

 2. Rozpocznij każdy dzień dobrą myślą na swój temat, na temat życia. Uciesz się, że istniejesz i poczuj radość

 3. Uśmiechaj się do siebie kilka razy w ciągu dnia. Przypomnij sobie coś, co przywoła miłe wspomnienia lub po prostu pomyśl o sobie z miłością i czułością. Doceń siebie, doceń to, że żyjesz i doceń to, co masz.

 4. Bądź wdzięczny – myśl o tym, jak fajny i niepowtarzalny jest Twój głos. Dziękuj za niego sobie, Bogu, naturze.

 5. Pozwalaj sobie na relaks, ale nie na nudę. Odpoczywaj, rozluźniaj się, ale nie marnuj czasu na nudzenie się i marudzenie.

 6. Dbaj o kondycję fizyczną – spacery, sport, taniec i każda forma aktywności, która sprawia Ci radość pozwolą Ci pozbyć się napięć i usprawni Twój oddech.

 7. Codziennie chwal samego siebie – za każdy mały krok postępu w ćwiczeniach, za każdą inną rzecz, która Ci się udała.

 8. Bądź niedoskonały i popełniaj błędy. Ucz się na nich.

 9. Myśl pozytywnie, oczekuj najlepszego – trzymaj się tej zasady zawsze, cokolwiek robisz, planujesz, nastaw się odpowiednio, uwierz, że się uda.

 10. Stosuj pozytywne afirmacje, autosugestię – zgodnie ze samospełniającym się proroctwem, to, w co wierzysz, staje się. W ten sposób kształtujesz swoją rzeczywistość. Uważaj na słowa, które wypowiadasz o sobie – one mają moc.

 11. Bądź przychylnie nastawiony do innych ludzi, okazuj im serdeczność i życzliwość, uśmiechaj się do nich.

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.