Czytelnia

Relacja z warsztatów Speech Level Singing w Krakowie

W dniach 15 - 17 listopada 2006 r., w murach krakowskiego Teatru Starego odbyła się kolejna edycja warsztatów Speech Level Singing, zorganizowana przez certyfikowane nauczycielki tej metody w Polsce – Sonię Lachowolską i Paulinę Kujawską.

Warsztaty po raz kolejny poprowadził jeden z najbliższych współpracowników twórcy SLS, nauczyciel z 25 letnim doświadczeniem, utalentowany instrumentalista, kompozytor i aranżer- Dean Kaelin.

Dean oczarował uczestników nie tylko swoim głosem, ale również ogromną wiedzą, humorem i wielkim talentem pedagogicznym. 

Warsztaty zgromadziły nie tylko entuzjastów tej metody, ale także osoby poszukujące nowych metod pracy z głosem i informacji na temat Speech Level Singing. Dla nich przede wszystkim przeznaczone były zajęcia Master Class, wstęp do metody SLS. Dean przedstawił fundamenty SLS i zaprosił uczestników do dyskusji o problemach, których doświadczamy w czasie posługiwania się głosem. Zaraz potem wskazał ich źródła oraz pokazał, jak dzięki SLS możemy ich uniknąć. Rozwiązanie okazało się bardzo proste – uzyskanie balansu między powietrzem, a napięciem mięśniowy; niektórzy mieli okazję przekonać się o tym na własnej skórze.

W czasie warsztatu Why Does SLS work in Different Styles, Dean wielokrotnie powtarzał, że śpiewanie to opowiadanie historii. Ta część warsztatów przekonuje, że dzięki metodzie Speech Level Singing możemy ją opowiedzieć w każdym stylu.

Przekonanie to umocniło się zapewne dzięki możliwości wypróbowania działania SLS na konkretnych utworach i bardzo intensywnych lekcjach indywidualnych.

Wspaniała, przyjazna atmosfera warsztatów, rozmowy i wymiana doświadczeń  oraz wspólne podjadanie krakowskich precli to, oprócz fenomenu metody SLS, kolejne argumenty przemawiające za tym, by wybrać się na kolejną edycję warsztatów Speech Level Singing.


Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.