Czytelnia

Relacja z I WARSZTATÓW SPEECH-LEVEL SINGING w Lublinie

W dniach 13-15 września odbyły się w Lublinie warsztaty wokalne, których celem była prezentacja metody Speech-Level Singing. Mistrzem ceremonii była Sonia Lachowolska, certyfikowany nauczyciel SLS, która przyjęła zaproszenie do Lublina, na kilka dni emigrując z rodzinnego Krakowa.

Impreza w zamyśle była skierowana do jak najszerszego kręgu odbiorców: wokalistów wszelkich stylów i gatunków muzycznych, pedagogów, instruktorów, aktorów, słowem - do wszystkich, którzy zawodowo lub zupełnie amatorsko pracują głosem.   

Zaczęło się od Master Class, czyli quasi-teoretycznego wprowadzenia, mającego nieco rozjaśnić w głowach początkujących SLS-owiczów. Ponad dwadzieścia osób wysłuchało bardzo żywej i obrazowej prezentacji SLS-u. Była mowa i o fizjologii, i o higienie głosu, i o koniecznym dla bezpiecznego śpiewania balansie między angażowaną siłą mięśni a ilością używanego powietrza. Ta część zakończyła się krótką prezentacją ćwiczeń zwiastujących to, co miało czekać warsztatowiczów podczas indywidualnych zajęć. A działo się naprawdę dużo.  

Kilkanaście bardzo intensywnych indywidualnych lekcji, dzięki którym ewentualni sceptycy stali się zwolennikami SLS-u, a dotychczasowi zwolennicy się metodą zachwycili. Wyjątkowy, bezpośredni kontakt Nauczyciela z Uczniem, analiza i diagnozowanie każdego głosu w połączeniu z uniwersalnością metody dały wyśmienite efekty, zaskakujące przede wszystkim owych głosów Właścicieli.

Wyczerpująca praca okazała się wyjątkowo fascynującą przygodą, wciągającą na tyle, że większość uczestników z poczuciem zdrowego niedosytu jeszcze w czasie trwania imprezy domagało się kolejnej edycji... 

"Myślę, że Pani Sonia jest świetnym człowiekiem i przede wszystkim psychologiem. Pod kątem organizacyjnym naprawdę fajnie wypadło i byłabym osobiście bardzo uszczęśliwiona, gdyby udało się to powtórzyć. Bardzo dobry pedagog :))) "

"Jestem bardzo zadowolony. Wykład bardzo dużo mi dał, wiele uporządkował !"

"Myślę, że na kolejne warsztaty przyprowadzę dwie nowe osoby :) Pomysł o regularnych spotkaniach także bardzo przypadł mi do gustu :)"

Tajniki metody Speech-Level Singing zgłębialiśmy w przytulnie artystycznych warunkach, korzystając z gościnności Akademickiego Centrum Kultury CHATKA ŻAKA (podziękowania i ukłony dla Kierownika Programowego ACK, Pana Mgra Piotra Zieniuka)

 

O SLS możesz przeczytać tutaj .

Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.