Afirmacje dla głosu

Dbam o dietę dla mojego głosu

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Praca głosem bywa trudna, wyczerpująca, wymagająca. Pochłania ogrom energii fizycznej i umysłowej. I choć nie widzimy tego, choć spożywane przez nas napoje i pokarmy nie docierają bezpośrednio do krtani (chyba, że się właśnie krztusimy, gdy nagłośnia na czas nie zamknie do niej wejścia), to, co jemy i pijemy wpływa na jakość dźwiękową naszego głosu oraz swobodę emitowania dźwięków.

Decyduje o naszym zdrowiu, a stan organizmu wpływa na to, w jakiej formie będzie krtań, zwłaszcza poddawana wysiłkowi podczas mówienia i śpiewania przez wiele godzin, przez wiele lat. Nawyk dobrego, zdrowego odżywiania się pomoże nie tylko zachować krtań w dobrej formie, ale ustrzeże przez problemami i trudnościami, które wiążą się ze złą dietą i wpływają na głos jak np. chrypka, kaszel występujące w chorobie refluksowej i obniżające jakość dźwięku.

Dlatego warto dbać o to, co jemy, czym się odżywiamy i warto wspierać budowanie nowego nawyku dobrymi myślami. Zmiana nawyków żywieniowych bywa trudnym procesem - ale czy to znaczy, że nie da się tego zrobić?:)

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz