12 DOBRYCH NAWYKÓW W JEDEN ROK (AKCJA 2020)

Jajko dla głosu

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Tak, ale niekoniecznie w postaci surowej, jak to powtarza się od lat w wielu wskazówkach dla śpiewaków. Choć jeśli lubisz i masz dostęp do dobrej jakości jajek, to czemu nie? Jeśli Ci to służy, daje poczucie komfortu w jamie ustno- gardłowej, to nic nie stoi na przeszkodzie. Tym bardziej, że jajko jest źródłem witamin, które mają dobroczynny wpływ na śluzówki gardła i krtani – witamin A i E. Choć ja do zwolenników takiego sposobu się nie zaliczam – bardziej stawiam na codzienne dbanie o formę krtani niż liczę na cudowne efekty takiego jednorazowego działania.

Czy wiesz, że...

Picie surowych jajek to stary i legendarny już sposób niektórych śpiewaków na poprawienie warunków głosowych, zwłaszcza w trudnych chwilach. Stosowany ze względu na właściwości jakie posiada żółtko jajka- zwiera między innymi witaminy A i D, które pomagają w utrzymaniu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych.

O wiele przyjemniejszym sposobem jest po prostu dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu, dostarczanie mu wody, unikanie drażniących tkanki (i odwadniających): kawy, herbaty czarnej, kakao, alkoholu.

Zamiast jajka sprawdzi się napar z siemienia lnianego, rozrzedzony, niesłodki kisiel, łyżka oliwy z oliwek czy rozgryziona i przytrzymana chwilę w ustach zawartość kapsułki vit. A i E. Można także ssać ziołowe cukierki o działaniu nawilżającym lub wykonywać delikatny masaż czubka języka za pomocą zębów. Chwilową ulgę przyniosą preapatry o działaniu nawilżającym, dostępne w aptece bez recepty.

Warto zadbać o to, by w diecie znalazły się zdrowe tłuszcze, źródła kwasów omega i wprowadzić do swojego menu oleje roślinne, orzechy, ryby morskie, awokado, siemię lniane także w postaci dodatku do kanapek, sałatek.

Gdy suchość śluzówek dokucza coraz bardziej, zastosowane środki nie pomagają - potrzebna jest konsultacja lekarska i odnalezienie przyczyn tej dolegliwości.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz