12 DOBRYCH NAWYKÓW W JEDEN ROK (AKCJA 2020)

Wykorzystaj telefon inaczej - by dać odpocząć krtani

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Aby umożliwić krtani chwile odpoczynku, dać jej i sobie czas na regenerację, warto - kiedy to możliwe (a prawie zawsze tak się da), zamiast kolejnej rozmowy telefonicznej w ciągu dnia, wykorzystać rozwój technologiczny i wysłać wiadomość sms lub e-mail. Rozmowa telefoniczna często trwa dłużej niż zakładaliśmy. Bywa, że te dodatkowe minuty głosowej aktywności, powtórzone kilka razy w ciągu dnia, obciążają krtań, która i tak zmagać musi się z dużą intensywnością pracy, gdy mówimy i śpiewamy, także wtedy, gdy brakuje nam prawidłowej techniki.

Ale nawet mając dobrą emisję głosu, czas na głosową pauzę musi być uwzględniony w naszym planie dnia. Inaczej przeciążona krtań będzie coraz częściej okazywać nam swoje niezadowolenie w postaci różnych problemów i zmian w jakości głosu. Można tego uniknąć, a to jeden ze sposobów, by dać odpocząć krtani.

Spróbujmy pomilczeć w ciągu dnia i załatwić sprawy za pomocą słowa pisanego. Zwróć uwagę na to, jak często momenty, które przeznaczyć możemy na ciszę, trwonimy na kolejną rozmowę telefoniczną. Zamiast niej – wyślij wiadomość sms lub e-mail.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz