12 DOBRYCH NAWYKÓW W JEDEN ROK (AKCJA 2020)

Dziękuję za mój głos

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska

Czy kiedykolwiek podziękowałeś sobie, za udany koncert, dobre wystąpienie, świetną prezentację, silny głos podczas szkolenia? Czy doceniłeś swój głos, krtań za jej ciężką pracę? Wracam do ćwiczenia, które proponowałam Wam już kiedyś, a które w miesiącu pracy nad wyrażaniem wdzięczności bardzo nam się przyda.

Przyjmujemy, że posiadanie głosu, zdolności mówienia, śpiewania, wydobywania dźwięków, wyrażania siebie to coś oczywistego, co nam się należy. Zakładamy, że głos będzie na zawsze. Życie uczy, że bywa inaczej. Niedyspozycje głosu, jego przeforsowanie, brak higieny i... głosu nie ma lub na długo zmieniają się jego siła i jakość. Udary, wypadki, choroby i operacje, które odbierają głos pokazują, że to cenny i delikatny dar. A kto choć raz przepracował kilka godzin intensywnie używając głosu, wie, że tworzenie dźwięków to ciężka praca naszego ciała, która mocno angażuje również umysł. Jeszcze trudniejsza, gdy nie robimy tego w sposób prawidłowy i gdy musimy radzić sobie ze stresem lub emocjami.

Tak jak dziękujesz przyjacielowi za wsparcie – podziękuj swojej krtani. Podziękuj ciału.

Za pierwszy oddech w nowym dniu.
Za to, jak piękne dźwięki potrafi wydobyć, gdy czujemy się wolni, szczęśliwi.
Za to, że możemy wyrazić też złość i gniew.
Za całą gamę uczuć, które słychać w głosie.
Za wszystkiego jego kolory i subtelne odcienie.
Za siłę, którą ma w sobie.
Za wyjątkowość brzmienia.

Doceń swój głos, tak jak doceniasz głosy innych. Zachwyć się nim. Poszukaj w nim tego, co stanowi o jego unikalności. Odkryj w nim prawdę brzmienia, autentyczność.

Podziękuj sobie, swojemu ciału, krtani, płucom, narządom mowy i mięśniom za pracę, które wykonują, gdy mówisz lub śpiewasz. Czy wiesz, jak dużo elementów w Twoim ciele musi współpracować, by wydobywać dźwięki? Czy wiesz, że tylko dbając o nie codziennie, przez dobre nawyki i ćwicząc ich siłę, elastyczność, wytrzymałość możesz zapewnić sobie dobrą głosową formę? Nie na rok, nie na dwa, nie na jeden koncert czy wystąpienie, ale na całe życie, gdy jesteś wokalnie aktywny?

Przeczytaj dziś, jak pracuje Twój głos, uświadom sobie, co dzieje się w Twoim ciele. Doceń wysiłek ciała i strun głosowych. Zrozum, jakie procesy zachodzą w ciele podczas emisji głosu. Doceń swoje ciało, wyraź swoją wdzięczność.

Sylwia Prusakiewicz-Kucharska
Głos i praca nad nim to moja pasja. Zajmuję się emisją i psychologią głosu, terapią zaburzeń głosu oraz prawidłową wymową i doskonaleniem dykcji. Odkrywanie własnego głosu i praca nad nim to fascynująca podróż, do której gorąco zapraszam. Nigdy nie jest za późno.

Twój indywidualny plan pracy i program rozwoju głosu

Zobacz