...

Usłysz swój głos w ciszy

Cisza. Tak bardzo jej brakuje. Boimy się jej, bo zmusza nas do spotkania z samym sobą, zmierzenia się z myślami, problemami, których nie chcemy. Jest nam potrzebna dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pozwala nam odpocząć. Każda okazja jest dobra, by zanurzyć się w jej dźwiękach.

„Cisza jest naszym naturalnym stanem, tyle że stymulowani wszelkiego rodzaju zgiełkiem

zatracamy umiejętność funkcjonowania w niej.

Przy pierwszym kontakcie odczuwamy niepokój,

bo zmusza nas do wejrzenia w siebie”

Magazyn Sens 10.2015  

 

Proste, wyciszające ćwiczenie, które pozwala usłyszeć i poczuć dźwięk i swój głos w ciele. 

Znajdź miejsce, w którym będzie cicho i spokojnie. Mogą Ci towarzyszyć naturalne odgłosy otoczenia, ale odizoluj się od hałasów. Wyłącz telefon i wszystkie urządzenia, które odwrócić mogą Twoją uwagę.
Usiądź lub ustań wygodnie. Możesz mieć otwarte lub zamknięte oczy. Wsłuchaj się najpierw w otoczenie, pozwól, by Twój oddech się uspokoił. Następnie wydobądź dźwięk w głębi Twojego ciała, bez wypuszczania go na zewnątrz. Może to być samogłoska np. „aaaaa..” albo „uuuuu…”, głoska „mmmmmm….” lub taki dźwięk (mieszanka dźwięków), na jaki masz ochotę. Dźwięku nie słychać, czujesz go w ciele.

Zaobserwuj, gdzie w ciele go słyszysz, gdzie widzisz, gdzie odczuwasz.
Zauważ, których części ciała dotyka dźwięk? Być może pojawiają się wibracje, odczucia ciepła- zimna, widzisz kolory? Powtarzaj ćwiczenie z różnymi dźwiękami, możesz też wypowiadać słowa, zdania. Ćwicz jak długo sprawia Ci to przyjemność. 

Ćwiczenie możesz wykorzystać także jako cześć rozgrzewki, przygotowania do wystąpienia, w sytuacji tremy, niepewności, braku skupienia.

Co powiedziało Ci to ćwiczenie o Tobie? Jakie odczucia, wrażenia, obrazy i myśli mu towarzyszyły?

 

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia