...

Spotkaj się z drugim człowiekiem

„Zbyt często spędzamy dużo czasu, a czasem nawet całe życie, u boku ludzi- w tym bliskich- którzy nas nie dostrzegają, którzy są obok ciałem, ale zachowują się, jakby byli nieobecni. W ten sposób czujemy się dużo bardziej samotni, niż gdybyśmy naprawdę byli sami” (F. Saldmann). Bywa, że my sami jesteśmy tymi „nieobecnymi” dla innych.

Wpływa to na nasze relacje z innymi, sposób komunikacji, a także brzmienie, ton głosu, jakim się posługujemy podczas codziennych rozmów. Może nam brakować chęci, intencji, zamiaru komunikacji, przez co głos traci wiele swoich walorów, wymowa staje się niewyraźna, bełkotliwa. To z kolei generować może konflikty i nieporozumienia. Podobnie jak inne zmiany głosu, np. jego wysokości, głośności mogą popsuć relacje z najbliższymi, utrudniać je również w sferze zawodowej.

Jak radzi wspomniany autor książki Twoje zdrowie w twoich rękach – Frederic Saldmann,
„spójrz na drugiego człowieka choćby po to, by poznać jego kolor oczu. Posłuchaj go, spróbuj zrozumieć, co mówi i czego nie mówi (…)”.

Brzmienie głosu, jego wysokość, barwa, głośność, tempo mowy, to cechy, które zdradzą nam o wiele więcej, niż wypowiadane słowa. Dlatego słuchaj uważnie. Poświęć czas, podaruj drugiej osobie kilka chwil uwagi, zauważ ją, doceń. To naprawdę działa.

Zrób to,

  • by wzmocnić relację z najbliższymi, z współpracownikami, z podwładnymi, znajomymi, przyjaciółmi;
  • by poprawić sposób porozumiewania się z innymi,
  • by „oczyścić” atmosferę panującą w rodzinie, w grupie, w zespole,
  • by przełamać samotność,
  • by zrozumieć drugiego człowieka,
  • by rozbudzić w sobie empatię.

Pomyśl o kimś, komu w pierwszej kolejności zajrzysz w oczy i wsłuchasz się w jego słowa.

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia