...

Ćwiczenie poprawiające warunki głosowe

Ćwiczenie, w którym aktywujemy mięśnie dna miednicy (leżące między kością ogonową i kością łonową) i kontrolujemy wydech. Mięśnie te wraz z przeponą oddechową tworzą system oddechowy tworzący strumień powietrza niezbędny do powstania głosu i dbają o odpowiednie ciśnienie powietrza wzbudzającego drgania.


Jak ćwiczyć?
Pozycja stojąca lub siedząca.
Skoryguj postawę ciała. Oddychaj swobodnie. Zacznij od kilku dłuższych wdechów przez nos licząc w myślach do 3 np. jeden – oddycham, dwa – oddycham, trzy – oddycham.
Wydychaj powietrze przez nos, odliczając w myślach do 6. Jednocześnie z wydechem napinaj mięśni dna miednicy, które znajdują się między odbytem a narządami płciowymi.

Jeśli nie wiesz, gdzie one są, nie potrafisz ich napiąć i rozluźnić spróbuj najpierw w toalecie podczas oddawania moczu – wstrzymaj na chwilę ten proces i odczuj, jak napinają się mięśnie, które chcemy uaktywnić w tym ćwiczeniu

Największe napięcie powinniśmy odczuć w momencie kończenia się wydechu.
Rozluźnij się i poczekaj na wdech. Oddychaj w swoim normalnym rytmie i powtórz ćwiczenie.
Na koniec pooddychaj spokojnie przez chwilę.
Powtarzaj kilka razy w ciągu dnia. Stopniowo wydłużaj wydech i napięcie mięśni do 9 i więcej.

Podziel się
Zajęcia indywidualne w Toruniu - emisja głosu

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia