...

Ćwiczenia oddechowe z tekstem

Ćwiczenia z wykorzystaniem tekstów dla osób, które nie mają problemów i dysfunkcji oddechowych.

Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś oddechu, proponuję Ci skorzystanie najpierw z wcześniej zamieszczonych w serwisie ćwiczeń oddechowych albo ćwiczeń ze specjalistą, a dopiero po kilku tygodniach ćwiczeń rozpoczęcie poniższego, bardziej wytrzymałościowego treningu.

  • Wybierz dowolny tekst, najlepiej wiersz. Czytaj wiersz w następujący sposób:

dobierając powietrze po każdym słowie

dobierając powietrze po dwóch słowach

dobierając powietrze po trzech słowach

itd. aż dojdziesz do przeczytania jednego wersu/ zdania na jednym oddechu.

Następnie czytamy dobierając powietrze:
po każdym wersie/ zdaniu
po dwóch wersach/ zdaniach
po trzech wersach/ zdaniach itd.
Pamiętaj, by ćwiczyć stopniowo zwiększając liczbę słów/ zdań/ wersów czytanych na jednym oddechu i by czytać zawsze pozostawiając zapas powietrza (nie na jego resztkach)

Po wyćwiczeniu tego tekstu zaznacz miejsca, w których będziesz dobierać powietrze (tak, aby przekaz był logiczny, by interpretować tekst) i sprawdź, czy mięśnie oddechowe są na tyle wyćwiczone, by Ci to umożliwić. Zauważ, jak brzmi Twój głos i czy oddech nie przeszkadza Ci w swobodnym czytaniu.

Przykładowy tekst:
J. Brzechwa – Szpak
Na grabie siedzi szpak
I po polsku mówi tak:
Stoi w lesie stary grab,
Pod tym grabem leży drab,
Leży drab, a kilka os,
Gryzie draba prosto w nos.
Rozgniewany wstaje drab,
Patrzy w koło, widzi- grab,
A na grabie siedzi szpak
I po polsku mówi tak:
Stoi w lesie stary grab,

  • Wybierz dowolny tekst i czytaj go na jednym oddechu, aż poczujesz, że zaczynasz czytać na resztkach powietrza. Zaznacz miejsce – niech to będzie wyraz przed tym, na którym odczuwasz, że zaczyna brakować powietrza. Powtarzaj czytanie tekstu do tego oznaczonego miejsca kilka razy dziennie. Stopniowo próbuj zwiększać ilość przeczytanego tekstu na jednym oddechu.  Po wyćwiczeniu tego tekstu zaznacz miejsca, w których będziesz dobierać powietrze (tak, aby przekaz był logiczny, by interpretować tekst) i sprawdź, czy mięśnie oddechowe są na tyle wyćwiczone, by Ci to umożliwić. Zauważ, jak brzmi Twój głos i czy oddech nie przeszkadza Ci w swobodnym czytaniu.
  • Ćwiczenie proponowane przez B. Toczyską. Każdą oznaczoną poniżej część tekstu czytamy w wolnym tempie na jednym oddechu (wdech dobieraj odpowiednio do długości tekstu), pozostawiając mały zapas. Zwróć uwagę, by wyraźnie wybrzmiały końcówki. Odpocznij po każdej ćwiczonej części.

/Czarny kwadrat

okna z wybitą szybą/

/Czarny kwadrat
okna z szybą wybitą przez ciemność/

/Czarny kwadrat
okna z szybą wybitą przez ciemność
nicości/

/Czarny kwadrat
okna z szybą wybitą przez ciemność
nicości która staje się/

/Czarny kwadrat
okna z szybą wybitą przez ciemność
nicości która staje się
bytem/

/Czarny kwadrat
okna z szybą wybitą przez ciemność
nicości która staje się
bytem działając/

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia