Ćwiczenia podniebienia miękkiego bezgłosowe

Ćwiczenie 1.

Przy zamkniętych ustach powoli wdychaj i wydychaj powietrze przez nos.

Ćwiczenie 2. 

Wykonaj głęboki wdech przez nos i wydech przez szeroko otwarte usta. Przy wydechu zaciśnij nos.

Ćwiczenie 3.

Wykonaj wolny wdech przez usta, wydech przez nos.

Ćwiczenie 4.

Przy szeroko otwartej jamie ustnej ćwicz wdech przez nos, wydech przez usta. Zaobserwuj ruchy podniebienia miękkiego w lusterku.

Ćwiczenie 5.

Udawaj ziewanie, swobodnie przy nisko opuszczonej żuchwie: wdech przez nos, wydech ustami przy szeroko otwartej jamie ustnej. Obserwuj w lusterku jak pracuje podniebienie miękkie podczas pierwszej fazy ziewania. Zwróć uwagę na ruch języczka podniebiennego ku górze.

Ćwiczenie 6.

Markuj ziewanie i pilnuj, by kształt elipsy występujący między dwiema parami mięśni, które otaczają mały języczek nie dążył do rozszerzenia, ale przeciwnie- by zbliżały się one na skutek ruchu języczka do góry.

Ćwiczenie 7.

Wyobraź sobie, że nagle zachwycasz się czymś lub spotkała cię bardzo miła niespodzianka. Ćwicz taki naturalny odruch zachwytu, zaskoczenia jak najczęściej. W lusterku zauważ przestrzeń, która pojawia się w jamie ustnej i zobacz, jak pracuje języczek podniebienny.

Ćwiczenie 8.

Unoś podniebienie miękkie i staraj się je utrzymać przez dłuższy czas. Unikaj zbytniego wysiłku, stopniowo przedłużaj czas utrzymania podniebienia miękkiego u góry.

Ćwiczenie 9.

Chrap na wdechu i na wydechu.

Ćwiczeni 10.

Wyobraź sobie, udawaj, że ssiesz smoczek.

Moje socialmedia