...

Wzmocnij swój głos z głoską „w”

Głoska „w” pomoże nam w uaktywnieniu mięśni oddechowych i ustawieniu głosu w pozycji, która nie wymaga od krtani wielkiego wysiłku w emitowaniu głosu.

Sprawdź wymowę głoski „w” przed lustrem przed przystąpieniem do pracy.

Najpierw wykonaj krótką rozgrzewka głosu. Wykorzystaj np. krótką rozgrzewkę, którą znajdziesz w aplikacji ROZGRZEWKA GŁOSU → albo kilka ćwiczeń, masaż, które rozruszają mięśnie twarzy i narządów mowy.

Kolejne kroki ćwiczenia wyglądają następująco:
1. Zacznij naśladować warkot silnika, jakbyś odpalał motocykl. Wykorzystaj do tego głoskę „www…” – poczuj, jak uruchamiają się mięśnie oddechowe. Połóż rękę na brzuchu, nad pępkiem, w okolicy mostka i poczuj pracę mięśni. Ćwicz 1 – 2 minuty.

2. „Wuczymy”, czyli wydobywamy długi dźwięk „www…” na jednej wysokości dźwięku, w średnicy głosu→, to jest nie za wysoko, nie za nisko, ale na takiej wysokości, gdzie nasz głos brzmi swobodnie, dobrze rezonuje, jest wyraźnie mocniejszy i bardziej dźwięczny. Obserwuj pojawiające się drgania, wibracje dźwięku w okolicy górnych zębów i wargi.
Powtarzamy 5 – 8 razy.

3. Kolejno łączymy długi dźwięk „www…” z samogłoskami i głoską „j”- wypowiadamy przedłużając głoski, na jednym oddechu jedna część:
-wija, czyli wwwiiiiijjjjjaaa…
-wije – wwwijjjjeee…
-wijo – wwwijjjjooo..
-wiju – wwwiiijjjjuuuu…
oraz
-wwwiiii…..
Powtórz 5 – 8 razy.
W myślach kieruj dźwięki w miejsce, gdzie wybrzmiewa i wibruje głoska „www…”

Wypowiadaj także na jednym oddechu połączone dźwięki, lekko przedłużone:
– wijawijewijowiju
Powtórz 5 razy.

Zaobserwuj pojawiające się drgania (górna warga, górne zęby, okolice nosa, czoła, czubek głowy).

4. Wypowiadamy energicznie krótkie dźwięki, każdy poprzedzamy dobraniem powietrza:
– wa
– we
– wi
– wo
– wu
– wy
Samogłoski umieszczamy w wyobraźni tam, gdzie rezonuje „w”.
Powtórz 10 – 15 razy.

Zapamiętaj odczucia dźwiękowe i wibracje, jakie pojawiały się podczas ćwiczenia. Staraj się odnaleźć je podczas spontanicznej mowy czy czytania tekstu. Przypominaj sobie dźwięk „www…” wielokrotnie, by utrwalić te doznania.

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia