...

Wzmacnianie dźwięku

Wyobraźnia w ćwiczeniach głosu często pozwala nam wydobyć dźwięk, skupić go, wzmocnić i ukierunkować. Dzięki niej, dzięki odwołaniu się do obrazów, odczuć wizualnych i dźwiękowych możemy techniczne elementy wypracować bez zbędnych napięć.

Poniższe ćwiczenie wg Bogumiły Toczyskiej wykorzystuje wyobraźnię, by dobrze ustawić dźwięk, ominąć wysiłek napięcia wokół krtani i gardła oraz wzmocnić, udźwięcznić głos.

Czytamy/wypowiadamy teksty – na początku niech to będą krótkie potem dłuższe wyrazy, następnie krótsze i dłuższe zdania, a na końcu kilka zdań w następujący sposób:

Pozycja stojąca lub siedząca (taka, w jakiej zazwyczaj mówisz, pracujesz).

Czubek palca wskazującego przykładamy do górnych jedynek (swobodnie, by nie ograniczać naturalnych ruchów narządów mowy).

Kierujemy dźwięk (wypowiadane słowa) wyobrażając sobie, że przyłożony do zębów palec to nasz mikrofon. Dźwięk skupiamy w tym miejscu, wyobrażamy sobie, że mówimy z tego właśnie miejsca i wysyłamy głos przed siebie.

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia