...

Oswajanie naturalnego głosu

W trakcie dorastania, dojrzewania, wchodzenia w nowe grupy i role społeczne wielu z nas traci umiejętność mówienia i posługiwania się swoim naturalnym głosem. Za maskami i przebraniami chowamy nasze pierwotne dźwięki w obawie, że nie zostaniemy zaakceptowani. Poniższe ćwiczenie ma nam pomóc w powrocie do dźwięków naszego ciała – wolnych, swobodnych, naturalnych i pierwotnych.

Używamy wyobraźni, chcemy jak najbardziej wejść w sytuację.

Wyobraź sobie, że rozmawiasz z dobrym znajomym i podczas rozmowy zaczynach wyrażać, że się z nim zgadzasz, potwierdzasz coś mówiąc coś w rodzaju „aha, haaa, aha…”
Powtórz kilka razy. Oswój się z dźwiękiem. Staraj się jak najbardziej wejść w sytuację.

Następnie wychodząc od tej sytuacji i potakiwania stopniowo przedłużaj (tak długo jak masz powietrze) ten dźwięk „aaaaahhaaa, hhaaaaa,…”.

W kolejnym etapie przedłużaj ten dźwięk i poruszaj się lekko w górę i w dół (jak sinusoida). Zobaczysz zmiany tonu i barwy.

Dalej próbuj zaczynać od tego „potakującego” dźwięku i przechodzić do krótkich sylab, wyrazów, potem całych zdań.

Obserwuj swój głos. Czy znasz ten dźwięk? Próbuj każdego dnia. Zobaczysz i usłyszysz, że Twój naturalny dźwięk się pojawi. Usłyszysz, że być może brzmi inaczej niż dotąd, poczujesz, że to jest właśnie to – wydobywanie dźwięku bez wysiłku, swobodnie i dźwięk zaskoczy Cię swoją siłą, odczujesz, że jest częścią Ciebie.

Podziel się
Zajęcia indywidualne w Toruniu - emisja głosu

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia