...

Leniwa pobudka głosu

Bywają takie dni, w których już od samego rana nie mamy ochoty otwierać ust. Nie mamy ochoty na rozmowy, brakuje energii do śpiewania. W takie dni nie warto na siłę wymuszać dźwięków. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na milczenie, to postarajmy się o to, by w łagodny sposób zachęcić ciało do współpracy. Niech leniwa pobudka głosu stopniowo obudzi entuzjazm do dalszego działania.

Jak to zrobić?

Jeśli potrzebujesz – poprzeciągaj się, wykonaj kilka głębszych oddechów, rozruszaj ciało.

Następnie:

Uśmiechnij się dyskretnie, bez otwierania ust, pokazywania zębów. Opuść luźno żuchwę, pomyśl o tym, że przy opadaniu kierujesz ją w tył. Nadal nie otwieraj ust. Wykonaj wdech nosem i zacznij mruczeć mmmmm…. tak cicho, jak tylko potrafisz. Pilnuj ustawienia żuchwy – jest opuszczona, skierowana do tyłu. Obserwuj pojawiające się wibracje i to, jak brzmi dźwięk. Gdzie jest obecny, gdzie się rozchodzi? Czy wzmacnia się?

Kolejny wdech wykonaj przez usta, dbaj o pozycję żuchwy i nie otwieraj ust. Powtórz ćwiczenie.
Możesz próbować lekko zmienić pozycję ust, ale pilnuj ułożenia żuchwy. Próbuj dźwięków o różnej wysokości. Dbaj o to, by mieć powietrze i staraj się o to, by dźwięk był cichy, lekki, niewielki.

Ćwicz w pozycji stojącej lub siedzącej, przez kilka minut, aż pojawią się wyraźnie odczucia wibracji w ciele, dźwięk rozbudzi się i wzmocni.

Skończ, gdy czujesz gotowość do dalszego działania, gdy dźwięk wyraźnie wibruje, gdy pojawia się dobra energia w ciele. Zaśpiewaj fragment ulubionej piosenki, powiedz kilka zdań normalnym głosem.

Podziel się
Zajęcia indywidualne w Toruniu - emisja głosu

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia