...

Magiczna głoska „a”, czyli artykulacja i brzmienie głosu w jednym.

Poniższe ćwiczenie poprawia dykcję, pomaga osobom, które mają tendencję do mamrotania pod nosem czy szczękościsk. Poprawia artykulację oraz brzmienie głosu.

Przez chwilę, zanim zaczniesz ćwiczenie, rozluźnij twarz – rozmasuj mięśnie, rób śmieszne miny, otwieraj buzię szeroko, naśladuj wymowę głoski „a” .
Przygotuj sobie tekst – może być to tekst piosenki, fragment z gazety, książki, wiersz lub Twoja zawodowa wypowiedź.

Twoje zadanie polega na tym, by przed każdym słowem, które będziesz czytać/ wypowiadać otwierać buzię tak, jak wymawia się głoskę „a” – w przykładzie oznaczymy to tak: (A). Nie mówisz jej na głos, tylko naśladujesz bezgłośnie ruch narządów mowy, opuszczasz luźno żuchwę (jeśli sprawia Ci to problem, początkowo możesz robić przesadny ruch), jak do wymowy głoski „A”:

(A)Każdy, (A)niezależnie (A)od wieku, (A)stanu (A)zdrowia (A)może (A)zmienić (A)i rozwijać (A)swój (A)głos. (A)Nigdy (A)nie jest (A)za późno, (A) by (A)pozbyć się (A)wady (A)wymowy, (A)poprawić (A)dykcję (A) i brzmienie (A)głosu (A)czy (A)zacząć (A)śpiewać.

Później głoskę (A) wplataj rzadziej- co dwa, trzy, cztery wyrazy.

(A)Każdy, niezależnie od wieku, (A)stanu zdrowia (A)może zmienić i rozwijać (A)swój głos. (A)Nigdy nie jest (A)za późno, (A)by pozbyć się wady wymowy, (A)poprawić dykcję (A) i brzmienie głosu (A)czy zacząć śpiewać.

Następnie tekst wypowiedz bez samogłoski (A). Możesz ją w myślach wstawiać na początku zdania.

(A)Każdy, niezależnie od wieku, stanu zdrowia może zmienić i rozwijać swój głos. (A)Nigdy nie jest za późno, by pozbyć się wady wymowy, poprawić dykcję i brzmienie głosu czy zacząć śpiewać.

Czujesz różnicę? Wykonuj ćwiczenie 3-4 tygodnie i zaobserwuj jak zmienia się Twoja wymowa i brzmienie głosu.

Ćwicz najlepiej kilka razy dziennie przed lustrem oraz w różnych innych sytuacjach, gdy możesz wykorzystać czas (podczas gotowania, w samochodzie, windzie itp.),.

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia