...

Alfabetycznie – ćwiczenie oddechowe i artykulacyjne o poranku

Aby obudzić w sobie głos, ten najlepiej brzmiący, porywający tłumy, wzbudzający emocje, trzeba go o poranku do pracy pobudzić. Te pierwsze godziny naszego dnia mogą być trudne dla krtani, bo całe ciało powoli przygotowuje się do aktywności.

Pomóżmy mu trochę. Obudźmy mięśnie oddechowe i artykulatory, a popłyną z naszych ust dźwięki pewniejsze i przyjemniejsze.

Ćwiczenie z wypowiadaniem alfabetu– to doskonały sposób na rozgrzewkę, pod warunkiem, że się do tego przyłożysz (zadbasz o oddech i pracę narządów artykulacyjnych), a nie tylko wymamroczesz coś pod nosem. Dlatego też przez chwilę poruszaj paszczą, uśmiechaj się, rozgrzej mięśnie twarzy, opuszczaj luźno żuchwę, ziewaj się, przeciągaj, a następnie zacznij wypowiadanie dźwięków alfabetu w następujący sposób

  • z przerwami, czyli wdech i każda litera (głoska) na jednym oddechu (wdech – a – wdech -b – wdech – c – itd…);
  • następnie cały alfabet na jednym wydechu (wdech – abcdefghi….), w miarę szybkim tempie (jeśli brakuje powietrza, dobieraj);
  • oraz cały alfabet na jednym wydechu, w tempie wolnym (jeśli dasz radę to zwolnij jeszcze bardziej), kontrolując powietrze uchodzące z ciała podczas mówienia (podobnie, jeśli go zaczyna brakować – dobieraj).

Nie wykonuj ćwiczenia na resztkach powietrza. Ćwicz odpowiednio do swoich możliwości.

Baw się dobrze! 😊

Podziel się

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny.

Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.

A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia