10 ćwiczeń (dla) głosu, które możesz wykonać w domu także z dziećmi

To łatwe ćwiczenia, które pomogą nam zachować ciągłość w pracy nad głosem, gdy nasze plany treningowe ulegają czasowym zmianom. Można je wykonywać z dziećmi lub innymi członkami rodziny, gdy chcecie się odprężyć, wprawić się w lepszy nastrój, dobrze wykorzystać chwile spędzane razem, ale także by poradzić sobie z niepokojem i wyciszyć się. Potraktujmy je jako zabawę, która uczy i pozwoli mięśniom pozostać w dobrej kondycji.

1. Wyginam śmiało ciało, czyli rozciągamy się, podskakujemy, przypominamy sobie proste ćwiczenia ogólnorozwojowe, rozciągające, rozgrzewające ciało i mięśnie aparatu głosowego. Przysiady, podskoki, trucht, wymachy ramion, ruchy głową – wszystko to, na co pozwalają Ci Twoja kondycja i zdrowie, by obudzić ciało i wydobyć z niego energię oraz pozbyć się napięć.

2. Poranna gimnastyka buzi i języka – całe mnóstwo ćwiczeń, które od wczesnych godzin porannych wprawią w ruch narządy mowy → gotowe zestawy lub ćwiczenia poszczególnych narządów mowy Gdy już porządnie rozruszamy aparat mowy możemy zabrać się za łamanie języka. → przykłady 

3. Stroimy miny
… czyli, robimy śmieszne miny przed lustrem lub uwieczniamy je na zdjęciu (można stworzyć rodzinną galerię min. każdego dnia tworzymy nowe zestawy grymasów i min.

4. Wypuść napięcie
Najpierw w pozycji stojącej kilkakrotnie unosimy ramiona w kierunku uszu, zatrzymujemy ja na kilka sekund i opuszczamy. Ćwiczymy w szybkim tempie. Każde kolejne powtórzenie wykonujemy wolniej, aż będziemy spokojnie unosić i opuszczać ramiona. W kolejnym etapie ćwiczenia podczas unoszenia ramiom nabieramy powietrza nosem (wyjątkowo w tym ćwiczeniu), a podczas bardzo wolnego opuszczania ramion syczymy jak wąż „ssss…” – wydobywamy delikatny dźwięk. Wraz z dźwiękiem i opuszczaniem ramion wyrzucamy z siebie emocje, napięcia, niepokojące myśli.

5. Uważne dźwięki
Śpiewamy lub mówimy wyrazy, zdania, krótkie teksty z określoną intencją, emocją; staramy się, by precyzyjnie wyrazić dźwiękiem to, co, mamy zamiar przekazać (np., złość, irytację, radość, miłość). Jeśli bawimy się z dziećmi, zgadujemy „co autor miał na myśli”.

6. Kolorowe głoski
Intonujemy długie samogłoski „uuuuuuuu…”, „aaaaaaa…”, „ooooo…”, ‘eeeeee…”, „iiiiiiiiii…”. Każdej z nich w wyobraźni towarzyszy wybrany kolor. Bawiąc się z dziećmi możemy losować wśród dwóch grup karteczek (jedna grupa to karteczki z poszczególnymi samogłoskami, druga – z kolorami). Możemy próbować odgadywać, jaki kolor ma intonowana samogłoska.

7. Pauza
Umawiamy się ze sobą lub z dziećmi na chwile ciszy w ciągu dnia (np. 3 razy w ciągu dnia, ustalamy jak długo będzie trwała pauza, zapisujemy to w widocznym miejscu, ustawiamy budzik, alarm w telefonie). To czas, gdy odcinamy się od zewnętrznych bodźców, wyłączamy telewizor, komputer, telefon itp. Skupiamy się na swoim wnętrzu lub obserwowaniu świata. Możemy później narysować albo opisać to, co udało nam się zaobserwować, usłyszeć, poczuć.

8. Domowe karaoke albo talent show – śpiewamy, tańczymy, bawimy się w jurorów i uczestników lub tylko czerpiemy radość ze wspólnej dźwiękowej zabawy, bez oceniania.

9. Czytanie na głos
Czytamy na głos. Czytamy z dziećmi i czytamy dzieciom.
Wcielamy się w role, bawimy się barwą głosu, wyrażamy emocje, zmieniamy natężenie, wysokość dźwięków, tempo czytania.

10. Martwe ciało
… czyli wyciszamy się zanim zaśniemy → zobacz, jak ćwiczyć 
To proste ćwiczenie relaksacyjne, po którym łatwiej będzie zapaść w sen, które pomoże odprężyć się po dniu pełnym emocji. Potrzebujemy ciszy oraz umiejętności wejścia w stan regeneracji.

Jeśli to za mało, zajrzyj do działu z ćwiczeniami. Znajdziesz tam jeszcze więcej propozycji wspólnych ćwiczeń.

P.S. Pamiętaj o piciu wody w ciągu dnia. Pij także przy okazji każdego wykonywanego ćwiczenia – niech ćwiczenie będzie sygnałem przypominającym o wypiciu wody. Jeśli ćwiczysz z dziećmi ucz je również, jak ważne jest wypijanie odpowiedniej ilości wody → zajrzyj do naszej akcji #12dobrychnawyków 

Zapraszam do współpracy

Jeśli pracujesz głosem – możesz to robić bez wysiłku i zmęczenia, bez odczuwania „bólu mówienia”. Nauczę Cię, jak prawidłowo emitować głos, by był zawsze zdrowy, silny i piękny. Jeśli śpiewasz – podczas zajęć przekonasz się, że Twój głos płynie swobodnie, a każdy, nawet trudny tekst w j. polskim przestanie być przeszkodą.
A może po prostu chcesz polubić i lepiej poznać swój głos albo przestać bać się publicznych wystąpień – w tym również Ci pomogę.

Szkolenia i zajęcia indywidualne

Moje socialmedia