...

Relacja z warsztatów SLS w Aleksandrowie Kujawskim 3-4.02.2007

Klub Abstynenta „Arka” w Aleksandrowie Kujawskim. Budynek położony z dala od ruchliwej ulicy Sikorskiego w obrębie Stadionu Miejskiego MZKS „Orlęta”. 3.02.2007r., godzina 10.00. Kilkoro wokalistów (uczestników Aleksandrowskiej Gitariady) i przedstawicieli mediów oczekuje na rozpoczęcie zajęć jakiejś „dziwnej” amerykańskiej techniki nauczania i śpiewania – Speech Level Singing (SLS). Przyjechali z ciekawości bo jak sami mówią chcą się dowiedzieć co to za technika śpiewania, ten SLS!!?! Ponieważ zajęcia są nagrodą za poty wylane podczas „Gitariady” więc do stracenia mają tylko czas a do zyskania….

10.10 – z minimalnym opóźnieniem rozpoczynają się pierwsze w tej części Polski Warsztaty Wokalne SLS. Prowadzi je Marek Stawiński – absolwent Akademii Muzycznej, wydziału wokalno-aktorskiego, nauczyciel śpiewu SLS certyfikowany przez Organizację Nauczycieli Śpiewu SLS Setha Riggsa w Los Angeles.

Zajęcia rozpoczynają się wykładem (Master Class), który jest wprowadzeniem do metody SLS oraz wyjaśnia jak powstaje głos i dlaczego mamy z nim tyle kłopotów. Uczestnicy sami wymieniają swoje problemy: „nie mam górnych dźwięków, nie mogę płynnie przechodzić od najniższych do najwyższych dźwięków, mam kłopoty z intonacją” itd. Jakież było zdziwienie uczestników kiedy się okazało, że wszyscy mają bardzo podobne problemy! Taka świadomość sprawiła, że poczuli się swobodniej i przestali się obawiać jak ich ocenią inni (przynajmniej trema trochę się zmniejszyła).

Podczas wykładu (połączonego z praktycznymi pokazami) oczy obecnych wokalistów (i nie tylko) otwierały się szeroko a na ustach cisnęły się pytania: Dlaczego nam to tłumaczono zupełnie inaczej!? Dlaczego zajęcia rozpoczynaliśmy zawsze od ćwiczenia przepony i to ona była najważniejsza i wszystkiemu winna!? Itd. Pojawiły się również stwierdzenia: Ale te góry śpiewa się przyjemnie!! A w ogóle jak łatwo i naturalnie się śpiewa!! Praktycznie od razu robi się wielkie postępy!!

Kiedy zakończył się wykład rozpoczęły się lekcje indywidualne, które w kilkadziesiąt minut zburzyły wokalistom ich dotychczasowe (już wcześniej wykładem nadszarpnięte) poglądy i nawyki dotyczące poprawnej emisji!! Szybkość postępów najbardziej zaskoczyła samych wokalistów ale również wzbudziła podziw i szacunek u prowadzącego. Utwory, które jeszcze godzinę temu sprawiały duże trudności podczas śpiewania nagle okazały się bardzo łatwe a „wysokie” dźwięki stały się średnicą głosu  i najchętniej zaśpiewałoby się dany utwór wyżej!!

4 lutego zajęcia się skończyły i uczestnikom pozostało tylko codziennie  ćwiczyć i pojawić się na kolejnych warsztatach, które prawdopodobnie odbędą się na przełomie marca i kwietnia w Aleksandrowie Kujawskim lub we Włocławku.

PS. Prowadzący i uczestnicy składają wielkie podziękowania władzom i członkom Klubu Abstynenta „Arka” za udostępnienie pomieszczeń na warsztaty!!!

Podziel się

Zobacz więcej

Moje socialmedia